Güneydeki Faşistler, Kuzeydeki Kardeşlerini Coşturdu

Güneyde ELAM’la yükselen faşizm, milliyetçi oylara oynayan siyasi partilerin de yol vermesi ile “Enosis plebisitinin okullarda anılması” kararını Meclis’ten geçirdi. Güneyde faşistlerin bu başarısı, kuzeydeki şoven ve gerici çevreleri de coşturdu.

İlk olarak “Kıbrıs Ak Ocaklar” isimli gerici grup, güneyde Enosis ile ilgili alınan kararı fırsat bilerek Taksim çağrısı yaptı.

“Kıbrıs Ak Ocaklar”, güneydeki meclisin aldığı karara karşılık Anadolu ile birleşmenin yollarının aranması gerektiğini savundu. Güneydeki faşist kardeşlerinin attığı pası değerlendiren Ak Ocaklar, açıklamalarında “Zaten coğrafi olarak da baktığımızda bizim elimizi uzatsak tutacağımız bir mesafede olan Anavatan’la birleşmemiz onların hayallerinde daha akla yatkın geliyor” ifadelerini kullandı.

Son olarak bugün Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Başkanı Erhan Arıklı, “Rum meclisi’nin Enosis’le ilgili kararının oldukça faydalı ve zamanlamasının mükemmel olduğunu” söyleyerek kararı adeta kutladı.

Güneyde faşistlerin her bir adımında kuzeydeki şoven ve gerici çevrelerin coşması, birbirini karşılıklı olarak besleyerek yükselen bu iki olguya karşı mücadeleyi yükseltmeyi içinde bulunduğumuz dönemin devrimci görevlerinden biri haline getiriyor.

146 Paylaşımlar