Gürkan ve Hikmet’in TMT Tarafından Katledilmesinin Üzerinden 59 Yıl Geçti

Bugün, Cumhuriyet Gazetesi sahibi ve yazarları avukat Ahmet Muzaffer Gürkan ile Ayhan Mustafa Hikmet’in Türk Mukavemet Teşkilatı tarafından  katledilişlerinin 59. yıldönümü.

Lefkoşa’da, 1962 yılının 23 Nisan gecesi öldürülen Avukat Ayhan Hikmet ve Ahmet Muzaffer Gürkan, Kıbrıs’ta “Taksim” ve “Enosis” politikalarına karşı mücadele eden iki Kıbrıslı Türk’tü.

Hikmet ve Gürkan, 24 ve 25 Mart 1962 tarihlerinde Lefkoşa’daki Bayraktar ve Ömeriye Camilerine konan bombaların faillerini açıklayacaklarını gazetelerinde duyurdukları gün öldürüldü.

Katledilişlerinin üzerinden 58 yıl geçmesine rağmen, cinayetlerin failleri “henüz bulunmadı”.

Camileri Bombalayanları İfşa Edeceklerdi

Ahmet Muzaffer Gürkan ile Ayhan Mustafa Hikmet’i ölüme götüren olay, 24 ve 25 Mart 1962 tarihlerinde Lefkoşa’nın Bayraktar ve Ömeriye camilerine konan bombaların faillerini açıklayacaklarını, gazetelerindeki manşet haberle duyurdukları gün oldu.

İki caminin bombalanması Kıbrıslı Türk toplumu içerisinde infiale neden olmuştu. Nitekim camileri bombalama olayı önceleri Kıbrıslı Türkler arasında fanatik milliyetçi Kıbrıslı Elenler tarafından gerçekleştirildiği propaganda edilmiş, Türkiye kamuoyundaki genel kanı da camilerin fanatik Kıbrıslı Elen ve Yunan iş birliğinde EOKA tarafından yapılmış olduğu yönünde genel kabul görmüştü.

Bombalamadan bir ay sonra, 23 Nisan 1962 tarihli Cumhuriyet Gazetesi’nde camiye bombaları yerleştirenlerin Kıbrıslı Türk fanatikler olduğuna dair manşetten bir haber yayımlandı.

Haftalık Cumhuriyet Gazetesi’ndeki manşetten yayınlanan haberde, camilerin bombalanması olayının sorumlusu olarak TMT işaret ediliyordu. Söz konusu gazeteyi çıkaranlardan iki avukat Ahmet Muzaffer Gürkan ile Ayhan Mustafa Hikmet, bombaları yerleştirenleri bildiklerini, olay hakkında bilgi sahibi olanların ortaya çıkarak itirafta bulunmalarını isteyen bir haber yaptı.

Cumhuriyet Gazetesi ayrıca bomba olayının iç yüzünü ve gerçek sorumlularını da yakında açıklayacağını duyurmuştu.