Gürkut: Meslektaşlarımız İmza Etmedi, Kararların Geçerliliği Yok

Kıbrıs Türk Tabipler Birliği (KTTB), Yüksek İdare Mahkemesi’ne taşıdığı iki davayı, Bakanlar Kurulu’nun akşam aldığı kararla geri çekmesine ve genel durum değerlendirmesine ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Bakanlar Kurulu’nun dün aldığı kararla tüm yetkinin Sağlık Bakanlığı’nda olduğunu ifade eden KTTB Başkanı Özlem Gürkut, gelinen noktadaki eksikliklere değindi.
Gürkut, dün akşam Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi tarafından açıklanan kararların, komitedeki hekimler tarafından imza edilmediğini ve bu kararların geçerli olmadığını vurguladı.

Gürkut, test kitleri ve benzeri birçok eksikliğin altını çizerek,  bu süreçte Mağusa Devlet Hastanesi’nde laboratuvar kurulduğunu ve ventilatör ile tıbbi cihazları kullanmak için hemşire, tıbbi personel ve yardımcı personele ihtiyaç olduğunu açıklayarak, “Tüm bunların eğitilmiş ve tıbbi ekipmanları kullanıyor olması gerekirdi.” dedi.

Gürkut “Bu süreci hukuk yoluna taşımıştık. Bakanlar Kurulu kararı ile davamızı, yasal dayanağı kalmadığı gerekçesiyle geri çektik. Ortada gerekçemiz kalmadı.” dedi.

Bundan sonraki süreçte, çeşitli komitelerin toplantılar yapması, bilgiyi tek bir merkeze iletmesi gerektiğini belirten Gürkut, bunların Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’ne gönderilmesi gerektiğini ifade etti.

“Meslektaşlarımız bu kararları imza etmedi, kararların geçerliliği yok” diyen Gürkut, bilimsel dayanağı olan kararlar alınması gerektiğini belirtti.

103 Paylaşımlar