“Güzelyurt Hastanesi Peşkeş Çekilebilir”

Güzelyurt Geliştirme ve Kalkındırma Derneği (GÜKAD) Başkanı Reşat Kansoy, Sevim Basri’nin sunduğu “Gündemden Notlar”a konuk olarak, Omorfo’ya yapılması planlanan hastane inşaatının devlet eliyle bir yere kadar getirilip, yap – işlet – devret modeliyle Omorfo’daki Sağlık Bilimleri Üniversitesi’ne peşkeş çekilebileceğine dikkat çekti

Kıbrıs Gazetesi’nin haberine göre; Kansoy, “Ülke sağlık sistemini çözmek yerine, yap – islet – devret modeline gitmek ancak yeni patronlar yaratır” dedi. Öte yandan Omorfo’da açılan Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi’nin ciddi bir ekonomik katma değer olduğuna da dikkat çekerken, bu üniversitenin yapılacak hastane yatırımlarıyla ilişkisi olabileceğine de işaret etti.

Kansoy şunları kaydetti:
“2005’ten beri uğraşılıyor. Devletin önemli bir bütçesi olsaydı bu konuda bir atılım olurdu. Hastane iskeletinin tamamlanması için Sivil Savunma Sığınak Fonu’ndan 8 milyon TL’lik bir aktarım yapıldı. 2017 bütçesinde Güzelyurt’taki yeni hastane projesi kalemini göremiyoruz. 2017’de hastane iskeleti bittikten sonra inşaat devam etmeyecek. Hastane inşaatı 11 yılda bitecekse, Güzelyurt insanı yine mağdur olacak. Hastane inşaatı ile ilgili sıkıntı doğabilir. Kamu ekonomimiz güçlü değildir. Bu realite üzerine öngörüde bulunursak, hastane inşaatı devlet eliyle bir yere kadar getirilip, yap, işlet, devret modeliyle Sağlık Bilimleri Üniversitesi’ne devredilebilir.”
Kansoy, Omorfo bölgesinde hekim kadrolarında eksiklikler bulunduğunu da kaydederek, “hastane yapmakla sistemi çözemezsiniz. Bina yapmakla kamu sağlık hizmeti veremezsiniz” dedi.
1974’ten bugüne dek Omorfo’nun pek fazla gelişmediğini de belirten Kansoy, ekonomik değeri olan bir bölgeye yeni yatırımlar yaparak yeni açılımlar yapılamayacağını söyledi.

Kansoy: “Hastane Kent Dışına Yapılmalı”
GÜKAD Başkanı Kansoy, Güzelyurt Hastanesi’nin kentsel gelişim açısından doğru bir noktaya yapılmadığını söyleyerek, yanlış yapılaşmanın ileriki yıllarda sorun olarak ortaya çıkabileceğini belirtti.
GÜKAD’ın konuyla ilgili çalışmasının olduğunu da sözlerine ekleyen Kansoy, hastaneyi Güzelyurt’ta yeni gelişim bölgesi olarak öngördükleri bölgeye doğru kaydırmanın en doğru olacağını söyledi. Kansoy, hastanenin kent içine değil, kent dışına yapılması gerektiğini de belirterek, kırsaldan kentsele ulaşım kolaylığının sağlanması gerektiğini kaydetti.

Kansoy: “Güzelyurt Halkının Sağlık Sistemine Ulaşmakla İlgili Ciddi Sorunları Var”
Güzelyurt halkının sağlık sistemine ulaşmakla ilgili ciddi sorunları olduğunu da söyleyen Kansoy, yeni hastane projesi tamamlanana kadar Güzelyurt Sağlık Ocağı’nın akşam 23.00’e kadar ayakta tedavi hizmeti vermesi gerektiğini kaydetti.
Kansoy: “Hastane Siyasi Malzeme Yapılıyor”
Omorfo Hastanesi’nin ihale süreciyle ilgili de konuşan Kansoy, sürecin Meclis’te Araştırma Komitesi kurulmasına doğru gittiğini belirtti.
Kansoy, “toplum kendini bu süreçten kurtarmalıdır” diyerek, ciddi çarpık bir süreç olduğunu, Meclis’te kurulan komitelere şahit olduklarını da belirterek, hastanenin siyasi malzeme yapıldığını söyledi.

(Kıbrıs)