Halk Tepki Gösterdi, Hükümet Çark Etti

Günlük Kıbrıs’tan Kamil İpçiler’in haberine göre;

“Plakaların renk değişmesi” konusunda artan halk tepkisi, hükümete geri adım attırdı. Resmi gazetede yayınlanan karara göre “Araç sahipleri 1 yıl içerisinde araç plakalarını tüzük kurallarına uygun hale getirmekle yükümlüdür” denirken, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’ndan bugün yapılan açıklamada, mevcut kayıtlı plakalar için 10 yıl süre tanınacağı belirtildi.

Uygulamadan Vazgeçilmedi

Buna rağmen hükümet, plakaların renk değiştirmesi hayalinden vazgeçmiş değil. 1 Haziran 2017 tarihinden itibaren kaydı yapılacak motorlu araçların plakalarının, dikdörtgen veya kare, ön ve arka olmak üzere her iki plakanın da zemini beyaz ve Mukayyit tarafından belirtilecek “mühürlü” şekilde olacağını duyuruldu.

Amacın Rant Sağlamak Olduğunu Bu Kez Açıkça Yazdılar: “Plakalar, belli kişi veya işletmeler tarafından yaptırılacak”

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Motorlu Araçlar ve Yol Trafik (Değişiklik) Tüzüğü’nde yapılan değişiklik uyarınca, araç plakaları, Mukayyitçe yetkilendirilecek kişi ve veya işletmeler tarafından yaptırılacak” ifadesi kullanıldı. Onca sorun ve sıkıntı arasında alınan anlamsız “renk değiştirme kararı” ile, asıl hedeflenenin belirli çevrelere rant sağlamak olduğu da açıkca ilan edilmiş oldu.

Tepkiler Hükümete Geri Adım Attırdı

Resmi Gazete’de yayınlanan tüzükte “Motorlu araç sahipleri, bu tüzüğün yürürlüğe girdiği tarihten başlayarak bir yıl içerisinde, motorlu araçlarının plakalarını bu tüzük kurallarına uygun hale getirmekle yükümlüdürler” hükmü yer alıyor. Konuya halkın ciddi bir kesiminden tepki gelip, plakaları değişmemek yönünde sivil itaatsizlik çağrıları yapılmaya başlanınca, hükümet geri adım atmak durumunda kaldı.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’ndan bugün yapılan açıklamaya göre, 1 Haziran 2017 tarihinden önce kaydı yapılan motorlu araçlar, tüzüğün yürürlüğe giriş tarihi olan 1 Haziran 2017’den itibaren 10 yıl boyunca yani 1 Haziran 2027’ye kadar mevcut plakalarını kullanabilecek.

(Günlük Kıbrıs)

 

15 Paylaşımlar