Halkevleri: “Gün Faşizme Karşı Mücadele Günüdür!”

Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy, Türkiye’de HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da aralarında bulunduğu 12 HDP’li vekilin gözaltına alınmasıyla ilgili açıklama yaptı.

Halkevleri’nin açıklaması şöyle; 

“Gün faşizme karşı mücadele günüdür!

HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ’la birlikte milletvekilleri Ziya Pir, Leyla Birlik, Nursel Aydoğan, Ferhat Encü, Sırrı Süreyya Önder, Selma Irmak, Abdullah Zeydan, İmam Taşçıer, Gülser Yıldırım ve İdris Baluken gece yapılan polis baskınlarıyla gözaltına alındı. İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre 15 HDP’li milletvekili hakkında gözaltı kararı bulunuyor.

Ülkemiz tarihinin en karanlık dönemlerinden birini yaşamaktadır. Milyonlarca insanın oy verdiği bir partinin eş genel başkanları, vekilleri gece yarısı operasyonlarıyla gözaltına alınmaktadır. Aynı dönemde ana muhalefet partisinin genel başkan yardımcısı kurşunlanmakta, ülke tarihiyle yaşıt bir gazetenin yazarları gözaltına alınmakta, milyonların iradesini temsil eden bir partinin milletvekillerinin gece yarısı evleri basılmaktadır.

Adalet bir yana hiçbir kuralın bile olmadığı bir hukuksuzlukla yaşıyoruz.

Kısa süre içerisinde Diyarbakır Belediyesi Eş Başkanları, Cumhuriyet Gazetesi yazarları ve en son HDP’li vekillerin gözaltına alınmasının amacı bellidir.  AKP faşizmi bütün muhalefeti ve ülkeyi teslim almaya çalışmaktadır.

İktidarının devamını ancak faşizmle, diktatörlükle sürdürebileceklerini düşünenler başkanlık rejimine geçişin de kendilerine biat etmeyen tüm kesimleri baskı altına alarak, sindirerek mümkün olabileceğine inanmaktadır.

Faşizmle diktatörlükle bu ülkeyi yönetme hayalleri kuranlara hatırlatırız: Bu ülke topraklarında faşizme karşı mücadele geleneği köklüdür. Ülke tarihi; aynı zamanda faşizme karşı mücadelelerin tarihidir.

Bu ülkede demokrasiden, laiklikten, eşitlikten, özgürlükten, barıştan yana olan herkesi, faşizme karşı yan yana, omuz omuza mücadeleye, birlikte direnmeye çağırıyoruz.

Gözaltına alınan HDP’li vekiller derhal serbest bırakılmalıdır.”

Sendika.Org

223 Paylaşımlar