Halktan ‘Ofis”e Mesaj: “Bu Daha Başlangıç, Mücadeleye Devam!”

 

Toplumsal bir reddedişle karşılaştığı ortada olan ‘Koordinasyon  Ofisi’, AKP’den alınan talimat doğrultusunda halka kulak tıkanarak Meclis’ten geçirildi. Eylemciler şimdi cumhurbaşkanı Akıncı’dan yasayı 15 gün bekleterek iade etmesi beklentisinde olduklarını belirtti

CTP-DP hükümeti döneminde imzalanan ve oluşan toplumsal muhalefet sonucu yürürlüğe giremeyen “TC Hükümeti ve KKTC Hükümeti Arasında Gençlik ve Spor Bakanlığı Yurtdışı Koordinasyon Ofisinin Kurulması ve Faaliyetlerine İlişkin Anlaşma”, büyük bir toplumsal karşı çıkışa rağmen; çıkarılan sesler ve verilen tepkiler karşısında adeta sağır ve dilsiz şeytan rolünü üstlenen 27 milletvekilinin oyuyla meclisten geçti.

Yetmişe yakın  örgütten oluşan Reddediyoruz Platformu’nun hazırladığı eylem takvimi kapsamında yapılan tüm eylemlere gençlik ve halk muazzam bir katılım gösterdi.

“Ofis açma boşuna, yıkacağız başına”

CTP-DP hükümetince imzalanan ve UBP-DP hükümetince onaylanan anlaşmayı, ilk olarak Lefkoşa Dereboyu bölgesinde yapılan ve halkın sahiplendiği yürüyüşle; şarkılar söyleyerek, sloganlar atarak, dans ederek protesto etmişlerdi. “Kıbrıs bizim, gençlik bizim”, “Gençlik gelecek, gelecek bizimle özgürleşecek” ve “Ofis açma boşuna, yıkacağız başına” sloganları bu yürüyüşe damgasını vurmuştu.

reddediyoruz4

 

”Geleceğin ve Geleceğimiz için Pedal Çeviriyoruz”

Ardından Lefkoşa Kuğulu Park’ta toplanan yüzlerce kişi, bisikletleri ile ‘Geleceğin ve Geleceğimiz için Pedal Çeviriyoruz’ sloganıyla Dereboyu olarak bilinen Osman Paşa Caddesi ile Mehmet Akif Caddesi boyunca bisiklet sürmüştü. Bazı eylemciler “Reddediyoruz” yazılı tişörtler giyerken, platform üyesi bazı kişiler de bölgedeki vatandaşlarla dükkanlara “Reddediyoruz” başlıklı bir metin dağıtmıştı. Eylem sırasında zaman zaman sloganlar da atılmıştı.

velesbit

#Meclisönündeyiz #Hadesendagel

‘Reddediyoruz Platformu’ 11 Haziran Cumartesi günü meclis önünde çadır eylemi başlatmak istemiş fakat çadır kurma iznini alamamıştı. Bunun üzerine meclis önüne getirilen şemsiyelerle, sandalyelerle eylemi başlatma kararı alınmıştı. Dün gece anlaşmanın oylanmasına kadar süren bu eylem süreci, halkın büyük desteğiyle, meclisin önü hiç boşalmayacak şekilde muazzam bir işbirliğiyle, bugün sabahın erken saatleri 03:00 sularına kadar sürdü. Halk meclis önündeki eylemcilere hem maddi hem manevi inanılmaz bir destek verdi. Eylemcilere su, gıda, şemsiye ikmalinde bulunan halk, oradan geçerken de gerek korna çalarak gerek bizzat durup eylemcilerin yanına giderek büyük bir destek belirtti.

 habergece

 

Halk vekilleri kapıda karşıladı

Gencinden yaşlısına,toplumun her kesiminden oluşan eylemciler dün sabah saat 9:00’dan itibaren milletvekillerini meclisin giriş kapısında protestolarla karşıladı. “Kıbrıs bizim, gençlik bizim.”, “Gençlik gelecek, gelecek bizimle özgürleşecek.” ve “Ofis açma boşuna, yıkacağız başına.” sloganlarının öne çıktığı protestolarda davullarla, trampetlerle protestolar yükseltildi.

 

‘Evetçi’ vekiller arandı ve onlara mesaj atıldı

‘Reddediyoruz Platformu’nun sosyal medyadaki sayfasında milletvekillerinin mobil telefon numaraları yayınlanarak, halka kısa mesaj atın ve arayın çağrısı da yapıldı. UBP, DP ve bağımsız milletvekillerine kısa mesaj atıp, onları arayan halk, evet dememeleri telkininde bulundu.

 

haberfoto6  haberfoto8

 

Sendikal Platform da destekledi

Sendikal platform da, Kıbrıslı Türkleri kimliksizleştirme ve iradesizleştirme amacıyla yapılan bu anlaşmaya karşı ‘Reddediyoruz Platformu’na destek koydu. Eylemlere katılma çağrısı yapan sendikalar, eylemcilere su ve şemsiye ikmalinde de bulundu.

Zeki Çeler kürsüden inmedi

TDP Girne milletvekili Zeki Çeler meclis genel kurulunda anlaşmanın neden oylanmaması gerektiğini anlatmak için yaklaşık 8 saat 20 dakika kürsüde kaldı. Çeler konuşmasını yaparken meclis önündeki eylemcilerin sayısı sürekli arttı ve meclis binası içerisinden de duyulabilecek şekilde mücadelenin kararlılık sesini yükselttiler.

 

zekiçelerkürsü

Cumhurbaşkanı Akıncı oylamanın ertelenmesini istedi

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Türkiye ile KKTC Arasında Gençlik ve Spor Bakanlığı Yurtdışı Koordinasyon Ofisinin Kurulması ve Faaliyetlerine İlişkin Anlaşmanın Onaylanmasının Uygun Bulunmasına İlişkin (Onay) Yasa Tasarısı”nın oylamasının ertelenmesini isteyerek, Meclis’te temsil edilen partilerin başkanlarını sabah saat 11.00’de Cumhurbaşkanlığı’nda toplantıya çağırdı. Ofise karşı ortaya konulan muhalefetin önüne geçemeyecekleri düşüncesi ile alelacele oylamayı yapma taraftarı olan hükümet, Akıncı’nın çağrısına rağmen anlaşmayı oyladı. Bugün gerçekleşen toplantıya Başbakan Özgürgün katılmazken, Cumhurbaşkanlığı’ndaki toplantıda Serdar Denktaş hem DP hem de hükümeti temsil etti.

kapıkırık

haberfoto7

haberfoto9

haberfoto5

habergençler

132 Paylaşımlar