Hastaneler Halkındır: Sağlık Hakkı Engellenemez

Sağlıkta örgütlü sendika ve sağlık örgütleri, “Yıllar içerisinde kamu sağlık merkezlerine yeterli yatırımlar yapılmadığı için bir grup hastaya tedavi olanağı sağlanmaya çalışılırken başka bir grup hasta devlet eliyle mağdur edilmektedir.” ifadelerini vurgulayarak 27 Temmuz 11.00’de Lefkoşa Devlet Hastanesi önünde basın açıklaması yapıyor.

Açıklama şöyle:

Sağlık yaşamın kaynağı ve evrensel bir insan hakkıdır.
Yıllar içerisinde kamu sağlık merkezlerine yeterli yatırımlar yapılmadığı için bir grup hastaya tedavi olanağı sağlanmaya çalışılırken başka bir grup hasta devlet eliyle mağdur edilmektedir.

Sağlık hizmetini alan hastalar ve bu hizmeti sunan kamu sağlık çalışanları, eksikliklerin etkilerini her gün yaşamaktadır.

Dünyada ilk Covid-19 vakasının görülmesiyle birlikte örgütlerimizin yaptığı tüm uyarılara rağmen Sağlık Bakanlığı ve Hükümet kamu sağlık merkezlerinin organizasyonunu uygun şekilde yapmamıştır.

İdare, Covid ile mücadele için ayrı merkezler oluşturmak yerine Alzheimer, inme ve MS gibi önemli bir hasta grubunun tedavi aldığı Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Nöroloji Servisi ve Yoğun Bakım Ünitesi’ni 3 Şubat 2020 tarihinde ani bir kararla; bu hastaların nitelikli hizmet alabileceği koşulları sağlamadan karantina servisine çevirmiştir. Bu nedenle son 6 aydır nöroloji hastalarının tedavisinde aksaklıklar yaşanmaktadır.

1 Temmuz 2020’de başlayan yeniden açılma sürecinin bir sonucu olarak artan vaka sayısıyla nedeniyle 22 Temmuz 2020 tarihinde karantina servisi dolduğu için Sağlık Bakanlığı, Üroloji Servisi’nin boşaltılması talimatını vermiştir. Ancak hastaların ve kamu sağlık çalışanlarının, hastaları riske sokacak bu uygulamaya karşı durması nedeniyle Üroloji Servisi boşaltılmamıştır.

Yurttaşların nitelikli, ücretsiz ve kamusal sağlık hizmeti alma hakkını Hükümet’e bir kez daha hatırlatmak için örgütlerimiz 27 Temmuz 2020 pazartesi günü saat 11.00’de Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde basın açıklaması gerçekleştirecektir.
Saygılarımızla

Evrensel Hasta Hakları Derneği,
Kıbrıs Türk MS Derneği,
Alzheimer Derneği,
Diyaliz ve Böbrek Hastaları Derneği,
Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası,
Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği,
Kıbrıs Türk Tabipleri Odası,
Kıbrıs Türk Diş Tabipleri Odası,
Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Sendikası,
Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Birliği,
Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası,
Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası,
KKTC Kamu İşçileri Sendikası