Hayvanlara Sirk Zulmü YDÜ’de

(ADL ÖZEL)

29 Ocak 2017 Pazar günü  14:00 – 18:00 saatleri arasında YDÜ yerleşkesi içerisindeki Büyük Kütüphane önünde gerçekleşecek olan Roma Sirki isimli sirkte yer alacak gösterilerde hayvanlar da kullanılacak

Hayvanseverler Protesto Edecek
Ankara Değil Lefkoşa’nın elde ettiği bilgilere göre bazı hayvansever dernekler ve hayvan hakları aktivistlerinden oluşan bir grup, sirki gerçekleşeceği yerde protesto etmeye hazırlanıyor.

2015 yılında Deney Hayvanları Uygulama ve Araştırma Laboratuvarı kurarak hayvanları deney için kullanmaya kalkışan YDÜ, bu sefer de kendisine ait yerleşke içerisinde sirk gösterisi sergiliyor.

16143369_10209843402655132_4582326784678151070_n

Hayvan Hakları Çiğneniyor
Sirklerde gösteri yaptırılan hayvanların eğitiminin ise onlara acı vererek yapıldığı biliniyor. Buna karşın, Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi’nde “Hiçbir hayvana kötü davranılmaz,acımasız ve zalimce işlem yapılamaz” maddesi gayet açık.

Hayvanların insanların eğlence aracı olarak kullanılması, 1978 yılında UNESCO tarafından kabul dilen Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi’nde de açıkça belirtilen “Bütün hayvanlar saygı görme hakkına sahiptir. Bir hayvan türü olan insan, diğer hayvanları yok edemez. Bu hakkı çiğneyerek onları sömüremez. Bilgilerini hayvanların hizmetine sunmakla görevlidir. Bütün hayvanların insanca gözetilme, bakılma ve korunma hakları vardır” maddesine aykırılık teşkil ediyor.

Ayrıca hayvanların sirklerde kullanılması ise, beyannamede bulunan, “Hayvanlardan insanın eğlencesi olsun diye yararlanılmaz. Hayvanların seyrettirilmesi ve hayvanlardan yararlanılan gösteriler hayvan onuruna aykırıdır” maddesi ile açıkça ters düşüyor.