Hazırmışlar (!) – Ahmet Arkın

Geçtiğimiz hafta, kktc’ye uygulanan spor ambargolarının kalkması için Conifa Euro Cup North Cyprus 2017 adı altında düzenlenen futbol turnuvası gündemdeydi. Halk tarafından desteklenmeden, neredeyse bomboş tribünlere oynanan futbol müsabakaları aslında halkın kktc’ye, ülke sporuna ve ülkeyi yönetenlere ne kadar inandıklarının özeti gibiydi.

Seremoniye ve açılış konuşmalarına bakıldığında ise değişen hiçbir şeyin olmadığı görülmekteydi. Tesadüfe bakın ki geçen sene tam da bu zamanlar kktc gençlik ve spor dairesini yok edip, spor tesisleri ve işletmelerinin başka bir ülke tarafından yönetilmesi için koordinasyon ofisi kurulması adına mücadele edenlerin hemen hepsi seremonideydi. Fakat özellikle bu turnuvanın kktc gençlerine uygulanan spor ambargolarının kalkması için verdikleri mücadelenin bir parçası olduğunu söyleyen ktff başkanı ve kktc başbakanının konuşmalarında her zaman olduğu gibi yalanlar ve görünen kötü gidişi gizlercesine güzel kelimeler vardı.

Önce ktff başkanı Hasan Sertoğlu konuştu. ‘’Uefa ve Fifa’ya eksiğimiz olmadığını göstermek istiyoruz, neler yapabileceğimizi göstermek istiyoruz’’ dedi. Sonra başbakan Hüseyin Özgürgün sahnedeydi. Konuşmasına, üzeri süslü bir sürü laf ederek başladı ; ‘’Bu küçük ülkenin büyük yürekli insanlarını kutlarım. Bu turnuva gençlik için büyük önem ifade ediyor” deyip kardeşlik, dostluk ve barıştan bahsetti. Sonra milliyetçi ruhuna büründü ve ‘’bağnaz rum zihniyeti ile çocuklarımızın spor yapamadığı bir dönem geçirdik” dedi. Spor ambargosunun bir insanlık ayıbı olduğunu ve eşitlik istediklerini dile getirerek konuşmasına son verdi.

Konuşmalarını tribünlere bakmadan mı yaptılar (!!) bilmiyorum.

Peki, nereye gitmişti bu halk? Nerede gençlerimize uygulanan futbol ambargoları kalksın diye düzenlediğimiz turnuvayı desteklemeyen gençler? Sizin hınçla savunduğunuz koordinasyon ofisine cevaben #reddediyoruz mücadelesiyle sokaklara dökülen gençlik ve halk yoktular ve artık size inanmıyorlardı.

Soruyorum şimdi bu ikiliye; siz şimdi çıkmış o seremonide hazır olduğumuz yalanlarından ve hiçbir zaman uygulamadığınız eşitlik kavramından bahsediyorsunuz ya…

Hazırsak eğer ktff futbolunun başındaki başkan, adını süper (!) lig koyduğun ligde dahil, hangi maçta gençlere düzgün sağlık hizmeti verebiliyorsun? Bırak maç içinde hizmet veremiyorsun, büyük sakatlıklar sonunda kktc hangi sporcuya ameliyat hizmeti verebiliyor? Ameliyatlar ve diğer sağlık sorunları o çökerttiğiniz kulüplerin kısıtlı bütçelerinden harcanarak çözülebiliyor, o da varsa tabi… Atıl duruma getirilen kamp ve spor tesileri ile mi hazırız? Spor yapacakları alanlar, kamp tesislerinin durumu vahim. Sporcularımıza sağlık hakkı vermiyorsunuz, antreman yapacakları alanlar için katkı koymuyorsunuz. Yeni alanlar için düşünülen yerleri, yerli yabancı sermayedarlara peşkeş çekiyorsunuz. Kıbrıslı Elen liderliğinin sporu kendi dar şövenist cıkarlarına alet edip Kıbrıslı Türk sporcularımızın dünyaya açılmaya engel olduğu yetmezmiş gibi, kurulan bu düzende kaç sporcunun spor hayatı ile oynadığınızı herkes iyi biliyor. Siz bunca yıldır maalesef yeteneklerin önünü tıkamaktan başka ne yaptınız?

Bütçeleri dar gelirliye dönen köy halklarının kulüpleri çok zor durumda ve köylüler için futbol kulüpleri köyüne tutunabileceği yegane değerlerden biridir. Ama artık sohbet ettikleri kulüp binalarını bile küçültüp, kulüplerini döndürebilmek için binalarını bile özel şirketlere veya bet ofislerine kiralayan kulüpler var.

Eğitimde ve sağlıkta olduğu gibi, spor alanında da devlet elini çekmiş, yaratılan durumu ise ya siyasi çıkar veya bölgede kurduğu rant düzenine kamufle yapmak için sermayedarlar sahipleniyor. Hiçbir duygusal bağı bulunmayan sadece reklam için bile kulüplerimiz isimlerini şirketlere verebiliyor. Yönetimlerini şirket yöneticilerine bırakabilecek duruma geliyor. Yani kısacası spor alanında da yarattığınız bu düzende sermayedarların karşısında halk kulüplerini kaybetmemek adına mücadele etmek zorunda bırakılıyor.

Şimdi siz hazırız diyorsunuz ya biz sizin neye hazır olduğunuzu çok iyi biliyoruz. Kulüpleri isimleri de dahil şirketlere devretmeye, tesislerimizi yok edip, sporda yönetimi başka devlet yönetimine vermeye hazırsınız. Biz ise geleceğimiz için yaptığınız her haksızlıkta meydanlara dolup sizi alaşağı edeceğimiz güne hazırız.

Ahmet Arkın
Bağımsızlık Yolu Omorfo Birimi Üyesi

70 Paylaşımlar