HDP ve DBP’den Açıklama: “Herkesi Faşizme Karşı Ses Çıkarmaya Çağırıyoruz”

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eş genel başkanlarının ve vekillerinin gözaltına alınmasına karşı, HDP’den ve DBP’den ilk açıklama geldi.

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, eş genel başkan ve vekillerinin gözaltına alınmasına sert tepki gösterdi ve halka çağrıda bulundu.

ANF’ye açıklama yapan Bilgen, “15 Temmuz’un neden ‘Allah’ın lütfu’ olduğu bir kez daha ortaya çıktı. Bir gecede yapılan operasyonu kimse ‘bağımsız yargı’ diye izah edemez. Bu, doğrudan doğruya darbenin bir siyasi operasyon olarak devamıdır” dedi.

Bilgen, halkı demokratik tepkisini göstermeye çağırarak, “Bunun karşısında gösterilecek demokratik tepki ve duyarlılık, sürecin bundan sonraki kısmını belirleyecektir” diye konuştu.

DBP: AKP darbesi devam ediyor

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) tarafında yapılan açıklamada ise halkın iradesinin gasp edildiğini belirterek, “Halkımızı ve tüm demokrasi güçlerini faşizme karşı ses çıkmaya çağırıyoruz” dedi.

HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile milletvekillerinin evlerine baskın yapılarak gözaltına alınmasına karşı DBP Genel Merkezi tarafından çağrı yapıldı.

Yapılan açıklamada, “AKP darbesi devam ediyor. 6 milyon oy almış Türkiye’nin 3. büyük partisinin eş genel başkanları dahil milletvekillerinin gözaltına alınması halk iradesine darbedir. Asla kabul edilemez. Tüm halkımızın, demokrasi güçlerinin darbeye karşı tavır koyma zamanıdır. Halk iradesini gasp edenler asla başarılı olmayacaktır. DBP olarak halkımızı ve tüm demokrasi güçlerini faşizme karşı ses çıkarmaya çağırıyoruz” denildi.

91 Paylaşımlar