Homofobikler Billboardlara Saldırdı

Ülkemizde bırakın lgbti bireylere, billboardlara dahi tahammül edemeyen homofobik bazı kesimler, farkındalığı artırmak için Girne-Lefkosa Anayolu’nda yapılan billboardlara saldırdı.Öte yandan İskele Belediyesi’nin de billboardları kaldırdığı öğrenildi.

Kuir Hukuki Yola Başvuracak

 Kuir Kıbrıs Derneği, homofobik tutumlarla bu tarz davranışları gerçekleştiren şahısları ve kurumları kınayarak gerekli her türlü hukuki yola başvuracağını açıkladı.

Nefret Saikiyle Şiddet İçeriyor

 Dernekten yapılan açıklamada, 2014 yılından beri uygulanan Ceza Yasası değişikliği kapsamında eşcinsel, biseksüel ve translara yönelik fiziksel veya psikolojik hiçbir şekilde ayrımcılık yapılamayacağı hatırlatılarak, Kuir Kıbrıs Derneği’nin 2007’den beri çeşitli faaliyetler gerçekleştirdiği ve bunlardan bir tanesinin de Unspoken/Konuşulmayan Projesi olduğu kaydedildi.

CCMC, Kuir Kıbrıs Derneği ve Thomson Vakfı ortaklığıyla yürütülen iki yıllık Unspoken/Konuşulmayan Projesi’nin faaliyetlerine 2016 Kasım ayında başladığı ve Kıbrıs Türk toplumunda LGBTI (Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Transgender ve İnterseks) haklarıyla ilgili diyaloğu güçlendirmeyi hedeflediği belirtildi.

Yürütülen bu farkındalık projesi kapsamında geçtiğimiz hafta Girne, Mağusa, Lefkoşa, İskele, Lefke ve Karpaz’ın çeşitli yerlerine “Kamil abi, ben lezbiyenim” ve “Mediha deyze, ben geyim” yazılı billboardlar yerleştirildiği anımsatılan dernek açıklamasında, şöyle denildi:

 AMAÇ GÖRÜNÜRLÜĞÜ ARTIRIP GÜVENLİ ALANLAR İNŞA ETMEK

“Bu billboardlar toplumumuzda konuşulmayan ve hiçe sayılan LGBTİ’lerin görünürlüğünü artırmak ve güvenli alanlar inşa etmek adına yapılmıştır. Fakat İskele’ye yerleştirilen billboard yetkili firmaya bildirmeksizin belediye tarafından indirilmiş ve bu konuda ne derneğimize ne de yetkili firmaya açıklama yapılmamıştır. Ayrıca Girne-Lefkoşa boğaz yolundaki billboardumuz da kimliği bilinmeyen şahıs/şahıslar tarafından zarara uğratılmıştır.”

Dernek, çeşitlilikle toplumsal barış içinde yaşanabilecek bir geleceğin yaratılmasında önemli bir adım olan bu tarz girişimlerin sabote edilmesinin kabul edilemeyeceğini belirterek, nefret saikiyle fiziksel ve psikolojik şiddet içeren, homofobi kaynaklı bu tarz davranışları gerçekleştiren şahısları ve kurumları kınayarak gerekli her türlü hukuki yola başvuracağını açıkladı.

 

51 Paylaşımlar