Hükümet Asgari Ücretliyi Açlığa Terk Etti: 1757 TL

Bugün toplanan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, özel sektör emekçilerine 162 TL’lik maaş artışını reva gördü. Buna göre emekçinin eline geçecek olan yeni net asgari ücret 1757 TL olarak belirlendi. Yeni asgari ücretin brüt 2 bin 20, net 1757 TL olmasına oy birliği ile karar verildi.

Net Asgari Ücret 1757, Açlık Sınırı 1794 TL

Devlet Planlama Örgütü’nün verilerine göre dört kişilik bir ailenin gıda ve alkolsüz içeceklere bin 794 TL; giyim ve ayakkabıya 439 TL; konut, su, elektrik, gaz ve diğer yakıtlara bin 185 TL; mobilya, ev aletleri ve ev bakım hizmetlerine 518 TL; sağlık için 338 TL; ulaştırma için bin 843 TL; haberleşme için 343 TL; eğlence ve kültüre 329 TL; eğitim için 339 TL ayırması gerekirken, belirlenen yeni asgari ücretin açlık sınırı seviyesinin altında olduğu görülüyor.

Sermaye Yanlıları Göz Boyamaktan Öteye Geçemediler…

Toplu taşımanın olmadığı, benzine, elektriğe, tüp gaza,suya sürekli zam yapıldığı, sosyal hakların sürekli geriletildiği, yüksek vergilerle halkın refahının sürekli getire götürüldüğü Kıbrıs’ın kuzeyinde düzensiz çalışma saatleri ve güvencesiz çalışan özel sektör emekçilerine reva görülen 162 TL’lik artış, göz boyamaktan öteye gidemedi. Özel sektörde sendikalaşmanın olmaması, emekçileri iş yerinde bir çok haktan mahrum bırakırken, asgari ücret tespit komisyonunda özel sektör sendikalarının olmaması da patron ve devlet tarafının keyfi karar almasında büyük bir etken.

296 Paylaşımlar