Hükümet Kumarhaneleri Teşvik Ediyor, Krizin Faturasını Halk Ödüyor

Ekonomik krizde halkın en fazla tepkisini çeken zamlı elektrik konutlar, kamu kuruluşları tarifelerinden farklı olarak kumarhanelere devletin teşvikleri nedeniyle daha ucuz olan turizm tarifesi üzerinden verilmeye devam ediyor.

Ekonomi Bakanlığı tarafınca düzenli aralıklarla artırılan elektrik kamu kuruluşlarına 1.2993 lira üzerinden, evler içinse kademeli olarak 0-250 KWS fiyatı 0,7905 lira, 251-500 KWS için 0,8705 lira, 501-750 KWS için 0,9405 lira ve 750 KWS’ten fazlası ise 1,0205 lira olarak verilirken, kumarhanelere devletin teşvikleri sayesinde daha ucuz olan turizm tarifesi üzerinden hesaplanarak 0,8005 lira olarak veriliyor.

Hükümet Tepkilere Kulak Tıkıyor

Daha önce hem Bağımsızlık Yolu hem de El-Sen tarafından yapılan tüm önerilere rağmen kumarhaneleri teşvik etmeye devam eden hükümet, ekonomik krizin faturasını sadece halka ödetme konusunda ısrarını sürdürüyor.

Bağımsızlık Yolu, hazırlamış olduğu 20 maddelik Zenginler İçin Acı Reçete isimli listenin 11. maddesinde devlet tarafından uygulanan indirimlerin kaldırılmasını ve otel, üniversite, yurt, kumarhaneler gibi kurumların elektriğinin de normal tarife üzerinden ücretlendirilmesini talep etmişti.

El-Sen de elektriğe yapan zamlar sonrası yapmış olduğu açıklamada devletin kumarhane ve otel gibi kurumlar için yapmış olduğu teşviklerin kaldırılması için çağrı yapmıştı.

İlgili Haberler

Bağımsızlık Yolu’ndan Ultra Zenginler İçin Acı Reçete: “Şimdi Fedakarlık Zamanı, Herkes Elini Taşın Altına Koymalı”

 

295 Paylaşımlar