Hükümet, Makhir’in Asker Yüzünden Ölmesi Konusunda Sessizliğini Koruyor

Hükümet, 13 yaşındaki Makhir İsmailov’un askerin sorumsuzca bıraktığı patlamamış mühimmat yüzünden ölümü konusunda açıklama bir yana dursun iki gündür tek bir kelime dahi etmedi.

Hükümetin bu sessizliği, daha önce yaşanan benzer olaylardaki gibi, 13 yaşında bir çocuğun ölümüyle sonuçlanan bu olayın da sorumlularının bulunup hesap sorulmadan üzerinin örtülmek istendiği şeklinde yorumlanıyor.
Geçtiğimiz Ağustos’ta Hamitköy’de asfaltlama çalışması esnasında benzer bir patlama sonucu beş çalışanın yaralandığı olayın sorumluluları da hala meçhul.   Ciklos’ta 4 cana mal olan olay için kendi  Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanının “talihsizlik” açıklaması yaptığı  hükümetin,  sosyal medyada yoğun tepkiyle karşılaşan patlama  olayının sorumlularının yargılanması için  adım atıp atmayacağı ise merak konusu.

Sessizliğin Nedeni Asker mi?

Gerek kurumsal gerekse bireysel olarak içinde askeri personelin  bulunduğu olayların sürekli  sır perdesi arkasında kalması ise  resmi ideoloji tarafından varlık sebebinin “sivillerin can ve malını korumak” olduğu söylenen bu kurum ve personelleri için “Dokunulmazlıları mı var?” sorusunu akıllara getiriyor.

İlgili haberler;

Makhir’in Katili: Devletin İhmalkarlığı

Atış Alanında Cansız Çocuk Bedeni Bulundu 

202 Paylaşımlar