Hükümet Sağlığa Zararlı: Hastanelerdeki Bağış(!) Soygununa ZAM!

Ülkede iğneden ipliğe her şey zamlanırken halk geçim derdini giderek daha sıcak bir sorun olarak yaşıyor.

Hükümet özellikle yaşamsal önemdeki ürün ve hizmetleri fahiş oranlarda zamlayarak, halkın giderek zorlaşan geçim çabasına balta vurmaya devam ediyor.

Elektrik ve akaryakıta yapılan son zamların ardından, devlet hastanelerinde amnayasa gereği ücretsiz verilmesi gereken hizmetlerden alınan “bağış paraları” da zamlandı. Sigortalı özel sektör çalışanlarından ve kamu görevlilerinden de zorla alınan bağış ücretleri bu haftadan itibaren %50 ile %100 oranında arttırıldı.

“Zorunlu Bağış” Ücreti 100 TL’den 150 TL’ye

Örneğin sigortalı bir kişiden daha önce Kolonoskopi için alınan “zorunlu bağış” ücreti 100 TL’den 150 TL’ye çıkarıldı. Bunun gibi ECHO, EFOR, Göz Anjiyosu, Stent, MR vb devlet hastanesinde verilen ve zaten ücretsiz olması gerektiği halde yasa dışı bir şekilde ücretlendirilen tüm hizmetler zamlandı.

ADL olarak hasta yakınlarından edindiğimiz bilgiye göre ayda 60 keze kadar uygulanması gerekebilen ve daha önce ücretsiz olan Fototerapi hizmeti de 10 TL olarak ücretlendirildi.

Ücretsiz sağlık hizmeti evrensel bir hak olmakla birlikte Anayasa’da da devletin görevi olarak tanımlanmış, ayrıca Sosyal Sigorta tarafından da karşılanması gereken bir ihtiyaçtır. Tüm bunlara rağmen Sigortalı hastalardan dahi yasadışı fahiş ücretler alan ve bunu “bağış” kılıfı altında saklayan Sağlık Bakanlığı şimdi de “bağışa zam” yaparak yoksullaşan emekçilerin belini daha da bükmekte kararlı olduğunu göstermiş oluyor.

57 Paylaşımlar