Hükümet Yalan Söylüyor: Hava Yoluyla Gelen Pozitif Vaka Daha Fazla

Bakanlar Kurulu’nun toplantısında, tek bir karar almıştı. 

Alınan karara göre; adaya gemiyle daha çok vaka geldiği ve dolayısıyla gemiyle gelen yolcu sayısının azaltılacağı belirtilmişti.

Ancak kktc Sağlık Bakanlığı sosyal medya hesabı, uçakla gelen kişilerde vaka görülme sayısının daha fazla olduğunu ortaya koyuyor.

Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, deniz yolu ile gelenlerde 66, hava yolu ile gelenlerde 33 yolcunun pozitif test sonucu verdiğini belirtmişti.

Ancak Sağlık Bakanlığı’nın resmi Facebook hesabından toplanan veriler bunu göstermiyor. Günlük olarak paylaşılan veriler hesaplandığı zaman, kapıların açıldığı 1 Temmuz’dan bu yana, toplam 113 vakanın Kıbrıs’ın kuzeyinde görüldüğü belirlenirken, bu vakaların 64’ünün hava yolu ile Kıbrıs’a geldiği de yazıyor.

Uçakla gelen kişilerin daha çok kumar oynamaya geldiği ve gemiyle gelenlerin ise daha çok işçi kesimi olduğu varsayılırsa; Bakanlar Kurulu’nun neden yalan söylediği ortaya çıkıyor.

Hükümet otel ve kumar baronalarından korktuğu için, hava yolu ile ekseriyetle kumar oynamaya gelenlerin kumar oynayacağı vakitten çalmaktan çekiniyor.

Halkın gözünü boyamak için de daha düşük gelirli olan ve gemi yolunu tercih eden gruba test sonucu çıkana kadar karantina uygulamayı yürürülüğe sokuyor.

450 Paylaşımlar