Hükümete Mektup – Zekiye Şentürkler

Sevgili hükümet,

Sende her zaman gelenin gidenden farkı olmasa da, sermayenin yanındaki yerin baki olsa da, işçi hakkı, çocuk hakkı, kadınların özgürce yaşama hakkı kısaca insanların insanca yaşama hakkı bir kenara dursun temel haklarımız olan sağlık, eğitim gibi sistemlerin ya ite kaka ilerlese ya da vasatın altında olsa da artık elma diyoruz.

Grip aşılarını bekliyoruz, bu korona döneminde herkese yetecek kadar grip aşısı bekliyoruz hem de bir an önce. Doktorlarımız haykırıyor, yırtınıyor ama sonuç yok, hükümet yok! Kış geldi hastalıklar başlıyor. Her grip olan PCR testine akın ederse, vay hastanenin haline…

Bir zamanlar esnafa, kendi nam ve hesabına çalışanlara, küçük işletmelere bir destek kararı aldınız, insanlar ödemeleri için size bel bağladı, öyle görseller, böyle sosyal medya reklamları sonunda herkesin dilindeki soru; Noldu o ikinci 4000ler?  Zaten ihtiyat sandığı teşviklerini unutturdunuz. Ekonomik kriz daha da büyüyecek, döviz artacak, faizler zaten malumunuz. Kısaca bu krizi kontrol altına alma hazırlıklarınızı düşünmeniz lazımken, sen yoksun sevgili hükümet!

Bir de şu konuda biraz ayıp ettin kabul et; zam yapıp kaçtın ama asgari ücret komisyonunun toplanmasına hiç göz kulak olmadın. Bak toplanıp parçalanıp dağılıyorlar. O zaman hade kurul da zamlarını geri çek bari. Yoksulluk seviyesinin altında olan asgari ücrete, bir zam yapmanız hiç olmamış! Buna ekonomik kriz etkilerini de eklersek, sefaletin eşiğindeyiz!

Koronada üçüncü dalga bekleniyormuş. Önemleri aldınız mı? Aşı çalışmalarını okuyoruz, siz de okuyor musunuz? Bilim insanları bizim doktorlarımız her mecradan yorumlar yapıp, görüş aktarıyorlar kaale alıyormusunuz? Online eğitim sistemi ne durumda? Kara kışta yine bir kapanma olursa, eğitimdeki fırsat eşitsizliği katlanarak artacak mı? Peki ya küçük/orta boy işletmeler, esnaf ve doğallığında işçiler ne olacak? Artık bir kurul da bu servet vergisi meselesine bir el atıver.

Yazacak daha çok şey var da, insan böyle kime yazdığını bilmeden pek şey edemiyor. Sen “hayırlısıyla” bir kurul da, ben sana yine yazarım.

Sevgilerimle,

Zekiye Şentürkler

Baraka Kültür Merkezi Aktivisti