Hükümetin Yasadan Haberi Yok, CTP Halkla Alay Ediyor

Tarım Doğal Kaynaklar ve Gıda Bakanı Erkut Şahali’nin, bugün çiftçilerin Bakanlığa ziyareti sırasında yaptığı açıklama tartışılmaya devam ediliyor. CTP’li Bakan Şahali, 13. maaşlarda yapılacak bir kesintinin gündemlerinde olduğunu belirtmişti. Şahali’nin açıklamalarına CTP’li Maliye Bakanı Birikim Özgür’den yanıt gelmiş, Özgür Şahali’yi yalanlayarak, 13. maaşlarda bir kesinti yönünde kararlarının olmadığını söyledi.

Şahali Kendini Yalanladı

Şahali, çiftçilere yaptığı açıklamada aynen şu ifadeleri kullandı: “Bununla ilgili yaklaşımımız 13. maaşların ödeneceği gün, 13. maaşlardan henüz formülü netleşmemiş olan, ama mutlaka yapılacağı karar altında olan ve Başbakan tarafından taahhüt edilen bir kesintiyle bu kaynağın sağlanmasıdır”. Şahali, daha sonra sosyal medyadan yaptığı açıklamada ise, kesinti konusunda “herhangi bir hükümet kararı olmadığı gibi, kişisel poziyonunu dile getirdiğini” savundu. Fakat Şahali çiftçilere yaptığı açıklamada, kesintinin Başbakan tarafından taahhüt edildiğini açıkca dile getirmişti.

Kesinti Kararımız Yok Diyen Özgür De, Kesinti Yetkileri Olmadığını Bilmiyor

Birikim Özgür, 13. maaşlardan kesinti yapılması ile ilgili herhangi bir kararı almadıklarını, Başbakan Ömer Kalyoncu’nun dün yaptığı açıklamanın 13. maaşlar ile birlikte çiftiçinin de ödeneceği yönünde bir açıklama olduğunu söyledi.

Tarım Bakanı Erkut Şahali’nin yaptığı açıklamanın sadece bir öneri olduğunu söyleyen Özgür, “Sayın Bakan herhalde böyle bir öneri getirecek, fakat bizim 13. maaşlardan kesinti yapma kararımız yoktur” dedi.

Öte yandan Şahali’nin önce Başbakan’ın taahhüt edildiğini söylediği, daha sonra kendi görüşü olduğunu ve hükümeti bağlamadığını iddia ettiği açıklamaları kadar, Özgür’ün açıklamaları da tartışma yarattı.

Kamu Görevlileri Yasası’nın 24 A. maddesinin (3). fıkrası aynen şöyle diyor; “Onüçüncü maaş ikramiyesinden gelir vergisi dışında başka herhangi bir kesinti yapılmaz.”

Gelir vergisi dışında kesinti yapılamayacak bir hak olarak yasa ile çalışanlara ödenen 13. maaş hakkında hükümet bir lütuf gibi söz ediyor. Aralık ayında 13. maaşları ödeyemeyerek yasal yükümlülüğünü yerine getirmemiş oluyor. CTP Hükümeti bununla da kalmayıp kesinti kararları olup olmadığı ile ilgili yaptıkları açıklamalar ile yasalar hakkındaki bilgisizliklerini gözler önüne seriyor.

 

Tarım Bakanı Erkut Sahali üreticinin ödenebilmesi için 13'üncü maaşlardan kesintinin olabileceğini söyledi... #diyalogtv

Posted by Aytug Turkkan on 29 Aralık 2015 Salı