“Hüzün Ana Ve Çocukları” Oyununun Kitabı Rekor Katılımla ve Sanat Dolu Bir Etkinlikle Tanıtıldı

“Hüzün Ana Ve Çocukları” Oyununun Kitabı Rekor Katılımla ve Sanat Dolu Bir Etkinlikle Tanıtıldı

Fikret Demirağ’ın şiirlerinden Yaşar Ersoy’un kurgulayıp oyunlaştırdığı “Hüzün Ana ve Çocukları” oyununun kitabı, Mod Cafe’de yüzü aşkın sanat severin katılımı ile gerçekleştirilen, coşkulu ve sanat dolu bir etkinlikle tanıtıldı. Khora Yayınları’ndan çıkan “Hüzün Ana ve Çocukları” kitabı, Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’nda sahnelenen oyun gibi büyük ilgi ve beğeni gördü.

Etkinlikte açılış konuşmasını yapan Nazen Şansal, “Bizler, kitapla ve sanatla her şeye rağmen direniyoruz. Çünkü bu ülkede var olmanın, baskılardan, yasaklardan, sansürden uzak, özgür yarınlara ulaşabilmenin yolu, kitabın ışığından, sanatın aydınlığından geçiyor.” sözlerine yer verdi. Ardından sözü alan Yaşar Ersoy, Fikret Demirağ’ın şiirlerinden oyunu hazırlama sürecinden ve kitabın içeriğinden bahsetti ve sadece oyun metninin değil kuzey, güney ve Türkiye basınında çıkan yazılar ile sosyal medya paylaşımlarının da bulunduğunu vurgulayarak, kitapta yazıları yer alan kişilerin isimlerini sayarak teşekkür etti. Kitabın basımına maddi katkı yapan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya teşekkür edilen konuşmada, “Hüzün Ana ve Çocukları”nın Kıbrıs’ın 8 bin yıllık trajik tarihini, destansı bir dille hikaye ettiği belirtildi. Yaşar Ersoy, içerisinde oyundan fotoğraflar da bulunan ve titizlikle hazırlanan kitabın tasarımını gerçekleştiren Umut Ersoy’a ve diğer bazı kitaplarının da basılmasına aracı olan Khora Yayınları’na teşekkür etti.

Lefkoşa Belediye Tiyatrosu oyuncularından Erol Refikoğlu, Özgür Oktay, Döndü Özata, Melihat Melis Beşe ve Yaşar Ersoy’un şiirli ve şarkılı bir bölümün sunulduğu ve ardından Melek Erdil ve İbrahim Çetiner’in müzik dinletisinin yer aldığı etkinlik, katılımcılara duygu ve sanat dolu anlar yaşattı. Etkinliğe yoğun ilgi gösteren okurlar, kitap alarak Yaşar Ersoy’a imzalatma ve söyleşi yapma olanağı da buldular.