İçişleri Bakanlığı Soruya Soruyla Yanıt Verdi: “Bu Bilgi İle Ne Yapacaksınız?”

İçişleri Bakanlığı, Bağımsızlık Yolu’nun  22 Ocak’ta Afrika Gazetesi ve Cumhuriyet Meclisi’ne saldırıp hapis cezası alan kişilerin şartlı tahliye edilmelerine ilişkin Bilgi Edinme Yasası uyarınca  sorduğu sorulara cevap verdi.

Bakanlık tarafından verilen cevapta bilginin; kişisel amaçlı mı, bilimsel amaçlı mı, haber olarak basın örgütleri tarafından mı, yoksa ticari amaçlı mı kullanılacağının bildirilmesi halinde maliyet tutarının hesaplanıp, bu harcın yatırılması halinde istenen bilgilerin verileceği ifade edildi.

Kamuoyu Vicdanını Yaralayan Tahliye Kararı; Nasıl, Hangi Gerekçe ile ve Kimler  Tarafından Alındı

Bunun üzerine Bağımsızlık Yolu;  bilgilerin sorulma sebebinin, kamuoyu vicdanını derinden etkileyen söz konusu Şartlı Tahliye Kurulu kararının nasıl, hangi gerekçe ile ve kimler tarafından alındığını şeffaf bir şekilde kamuoyunun bilgisine getirmek olduğunu içeren yeni bir yazıyı İçişleri Bakanlığı’na verdi.

Bakanlığa verilen yazıda, ödenmesi gereken harcın maliyet tutarı hesaplanırken, bilginin tüm  kalemler için kullanılacağının göz önünde bulundurulması da talep edildi.

Bağımsızlık Yolu Ne Sormuştu?

1) 22 Ocak’ta Afrika Gazetesi ve Cumhuriyet Meclisi’nde yaşanan olaylar neticesinde Lefkoşa Kaza Mahkemesince haklarında hüküm verilen ve ardından Şartlı Tahliye Kurulu tarafından tahliye edilen hükümlülerin tahliye kararı kaç oyla alındı?

2) Bahsi geçen olayda hüküm giyenler için Şartlı Tahliye Kurulu tarafından alınan tahliye kararının gerekçesi neydi?

3) Şartlı Tahliye Kurulu’nda bulunan hükümet temsilcileri ne yönde oy kullandılar?

İçişleri Bakanlığı Zamana Oynuyor

Soruya soruyla cevap vererek zamana oynayan İçişleri Bakanlığı’ndan Bağımsızlık Yolu’na verilen yanıt(!) şöyle:

269 Paylaşımlar