İngiltere: Ya Evde Kalın Ya Da Askeri Müdahale Edecek!

Cyprus Mail haberine göre; İngiltere, insanları evde kalmaları veya sokağa çıkma yasağı getirileceğine dair uyarıyor.

İngiltere, Pazartesi günü hastanelere koruyucu ekipman sağlamak için orduyu gönderdi, insanlara evde kalmalarını, sosyal mesafelerini ayarlama ve uyarıları dikkate almaları gerektiğini, aksi taktirde koronavirüs yayılımını durdurmak için hükümetin daha katı önlemler getireceğini söyledi.

Bazı doktorlar “ölüme giden askerler” gibi hissettiklerini söylerken, hükümet ordunun kıtlıktan şikayet eden sağlık çalışanlarına maskeler de dahil milyonlarca kişisel koruyucu ekipman (KKD) göndermesine yardımcı olacağını söyledi.

Britanya’daki virus sebepli ölümler Pazartesi günü 335’e sıçradı, yetkililer, hastalığın yayılmasını sınırlamak ve binlerce kişinin öldüğü diğer ülkelerde görülen ölüm sayısının tekrarlanmasını önlemek için harekete geçiyor.

BBC muhabiri, Başbakan Boris Johnson’un Pazartesi günü ilerleyen saatlerde halkı güncelleyeceğini, ancak çoğu zaman olan haber konferans yoluyla gerçekleşmeyeceğini söyledi.

KKD tedariklerini artırmak için Johnson’a yalvaran bir mektupta, 6.000’den fazla cephe doktoru, güncel olmayan maskeler ve düşük ekipman stoklarıyla hayatlarını riske atmaları istendiğini söyledi.

Sağlık Bakanı Matt Hancock, sorunlar olduğunu itiraf etti, ancak söz verilen adımların atıldığını söyledi.  Ordunun gece gündüz sağlık personeline malzeme götürmek için kamyon kullanacağını söyledi.

Hancock’un BBC’ye verdiği demeçte, “Bu bir savaş çabası gibi – bu virüse karşı bir savaş ve bu yüzden ordu bu lojistiği elde etmek için inanılmaz derecede yardımcı oldu, böylece ön cephedeki insanları korumak için gerekli malzemeleri alabiliyoruz.” ifadelerini kullandı. “Şimdi 12.000 vantilatör var, krizin başlangıcından 7000 daha fazla.” sözlerini ekledi.

Pazartesi günü ilerleyen saatlerde İngiltere’nin parlamentonun alt meclisinin acil durum mevzuatını onaylaması bekleniyor, insanları gözaltına alma ve halk sağlığını korumak için tecrit etme hakkı da dahil.

İngiltere zaten virüsün yayılmasını engellemeye yönelik önlemler getirmişti.

Pazartesi günü, çok daha düşük bir demiryolu hizmeti getirildi ve jüri duruşmaları askıya alındı,  Johnson’un mümkün olduğunca evlerine çalışmalarını tavsiye ettikten sonraki günlerde barların, spor salonlarının ve eğlence merkezlerinin kapatılmasını emretti.

Diğer işletmeler talep çöktükçe kapılarını gönüllü olarak kapatıyorlar.

Moda ve ev eşyaları perakendecisi bir sonraki duyuruya kadar Pazartesi günü 18:00 itibariyle mağazalarını kapatacağını söyledi, fırın zinciri Greggs ve mağaza John Lewis de aynı uygulamaları yapacaklarını söyledi.

Önerilen Tavsiyeye Uyulmadı

Ancak hafta sonu evde kalmak ve sosyal toplantılardan kaçınmak tavsiyesi, hafta sonu milyonlarca insan tarafından dikkate alınmadı. Hafta sonu boyunca parklara ve güzellik noktalarına akın edip güneşli havalardan yararlanıldı ve 2 metre uzakta kalma talimatlarını göz ardı edildi.

Galler’deki Snowdonia Ulusal Parkı İdaresi’nin genel müdürü Emyr Williams, son 24 saatin benzeri görülmemiş olduğunu söyledi.

“Yaşanan en yoğun ziyaretçi gününüs yaşadık. Bölge, ziyaretçilere boğuldu” dedi.

Hükümet, insanlar tavsiyeyi dikkate almamaya devam ederse, İngiltere’nin sokağa çıkma yasağı ve seyahat kısıtlamalarıyla kapanacağı konusunda uyardı.

Hancock, Sky News’e şunları söyledi: “Gerekirse bunu yapmaya mükemmel bir şekilde hazırız çünkü 

buradaki amaç gerçekten açık; virüsün yayılmasını durdurmak.”

İngiltere’nin 330 milyar pound (384 milyar $) kredi garanti planının ilk bölümünü açması, zorunlu olmayan dükkanların kapanmasıyla geliyor. küçük ve orta ölçekli firmaların koronavirüs durdurmalarıyla başa çıkması için 5 milyon liraya kadar borç almasına yardımcı olacak.

İngiltere Bankası ve önde gelen borç verenlerin ortak açıklamasında, İngiltere bankalarının salgından geri dönecek bir ekonomiyi destekleyecek “güçlü bir konumda” olduğunu belirtti.

17 Paylaşımlar