İngiltere’den Sonra Rusya’da da 4 Gün Mesai Gündemde

Rusya’da hükümette bulunan Birleşik Rusya Partisi’nin de desteklediği bir öneri ile haftalık mesai günlerinin dört güne indirilmesi hedefleniyor. Eylül ayından itibaren yasal planlaması yapılmaya başlanacak olan öneri; işçilerin kendilerine ve ailelerine yeterince zaman ayırabilmesi, işsizlik oranını düşürmek, işsizliğin önüne geçmek, yaşam kalitesi artırmak gibi gerekçelere dayandırılıyor.
Aşamalı olarak hayata geçirilecek olan haftada 4 gün çalışma sistemi ile çalışma günü sayısının azaltılması sayesinde Rus vatandaşlarının ücret kaybı yaşamadan ailelerine ve hobilerine daha çok vakit ayırabilmesi hedefleniyor. Konu ile ilgili geçtiğimiz haziran ayında bir kamuoyu yoklaması yapılmış ve Rus halkının 4’ünün haftada 4 gün çalışma sistemi ile ilgili ücret kaybı yaşama endişesi taşıdığı ortaya çıkmıştı. Hükümetten yapılan açıklamaya göre; hazırlanacak yasa tasarısı bu endişeleri giderecek şekilde oluşturuluyor ve mevcut maaşlar güvence altına alınıyor.

İngiltere’de de Gündeme Gelmişti
Geçtiğimiz yıl İngiliz İşçi Sendikaları Kongresi (TUC) teknolojik gelişmenin bir işi yapmak için harcanan süreyi azaltarak verimliliği arttırdığını belirtmiş ve çalışanların maaşında kesinti yapılmaksızın haftada dört gün işbaşı yapılması gerektiğini açıklamıştı.
Sermayedarların yeni teknolojiler sayesinde ciddi karlar elde ettiklerini ve bu karı işçilerle paylaşması gerektiğini belirten TUC, bu sayede 4 günlük mesainin mümkün olduğunu vurgulamıştı. İngiltere’de bazı şirketler hali hazırda haftada 4 gün çalışıp 5 günlük maaş ödeme sistemine fiilen geçmiş durumda.

Fransa’da Haftalık Mesai 35 Saat
Fransa’da 2000 yılından beridir uygulanmakta olan sisteme göre, özel sektörde haftalık maksimum mesai süresi 35 saat ile sınırlandırılmış durumda. Avusturalya ve Almanya’da 38 saat mesai yapılırken Fransa 2017 yılında geçirdiği bir yasa ile mesai saatleri dışında internet üzerinden mail, messenger vb platformlardan iş ile ilgili haberleşmeyi de yasaklamış durumda.

Ülkemizde Durum
Ülkemizde mesai saatleri yasal olarak maksimum 40 saat ile sınırlandırılmış olmasına rağmen, birçok iş yerinde bu uygulamada 50- 55 saate kadar yükselebliyor.

İngiliz İşçi Sendikaları Kongresi: “Çalışma Haftası 4 Güne İnmeli”

182 Paylaşımlar