İnşaatın 5. Katından Düşen 17 Yaşındaki Genç Ağır Yaralandı

Bu sabah Yeniboğaziçi köyünde inşaatın 5. Katından düşen kişi ağır yaralandı…
17 yaşındaki İbrahim Uçak gencin inşaatın 5. Katından düşerek ağır yaralanması üzerine ambulansla önce Mağusa hastanesine daha sonra ise Lefkoşa Devlet hastanesine kaldırıldığı öğrenildi.
Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi yoğun bakım servisinde tedavi altına alındı. 19 metre yükseklikten düşen  İbrahim Uçak henüz hayatı tehlikeyi anlatamadığı öğrenildi.
İş kazalarnın her geçen gün arttığı ülkemizde yasal zorunluluk olmasına rağmen herhangi bir önlem almıyor.

Yasa ne diyor?

İş kazası, 22/1992 sayılı İş Yasası ve 35/2008 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası”nda yani iki farklı yasada aynı şekilde tanımlanır:

“İş kazası, bir iş yerinde veya iş gereği olarak işyeri dışında veya işyerine gidiş gelişlerde meydana gelen ve bağımsız olarak veya bir işverene bağlı olarak çalışan hemen veya sonradan bedence veya ruhça arızaya uğratan beklenmedik, planlanmamış ve istenmeyen bir olayı anlatır. Bu yasa amaçları bakımından çalışanların, işverenin emri ile başka bir yere gönderildikleri durumlarda ve kadın çalışanların emzirme izni sırasında iş yerinde veya bu izni kullanırken işyerine gidiş-gelişlerde meydana gelen kazalar da iş kazası sayılır.”

Her iki Yasa da, ister iş yerinde isterse de iş yeri dışında olsun, iş ile ilgili bir bir şey yaparken başımıza gelen her türlü kaza, iş kazası sayılır…

15 Paylaşımlar