İSG Uzmanlarına, Çalışmak İçin Birliğe Üyelik Zorunluluğu: “Sendikalaşma Neden Zorunlu Olmasın?”

kktc Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 1 Şubat’ta yaptığı duyuruyla, İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları Birliği’ne üye olmayan uzmanların sertifikaları ve uzmanlık belgelerinin ikinci bir duyuruya kadar askıya alındığını açıkladı.

Birliklere Üyelik Zorunlu Fakat Sendikaya Değil!

İSG uzmanlarına çalışmak için birliğe üyelik zorunluluğu getiren uygulamanın zorunlu sendikalaşma talebiyle hiçbir farkı yokken, Bakan Çeler’in zorunlu sendikalaşmaya neden karşı olduğu merak konusu oldu.

İş yapabilmek için; Ticaret Odası’na, Esnaf ve Zanaatkarlar Odası’na, Baroya, Tabipler Birliğine, iSG Uzmanları Birliği’ne üyelik zorunlu olabiliyorken; sendikasız işçi çalıştırmanın yasaklanması yani işçilerin çalışmak için sendikaya zorunlu üye olmaları niye anti-demokratik oluyor?

Karar Keyfi ve Yasadışı

3 aylık kurs ücreti ödeyip ardından sınavda başarı göstererek belge alan İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı olarak çalışanların iş yapabilmek için birliğe üye olma zorunluluğu ise yasada bulunmuyor. Yani alınan bu karar tamamen keyfi ve yasadışı.

Bazı İSG Uzmanlarından Tepki!

Bazı İSG uzmanları Bakanlığın sayfasında paylaşılan uygulamaya yasal olmadığı gerekçesiyle tepki gösterdi. Tepki gösteren uzmanlar, 3 aylık kurs ücreti ödeyip ardından sınavda başarı göstererek belge aldıklarını ve bu askıya alma işleminin yasal olmadığını vurguladı.

 

 

69 Paylaşımlar