İŞGALİN 40. YILI VE… – HASAN YIKICI

Malum 40. yıla adım atıyoruz. Kiminin korkarak ifade ettiği, kimini ifade edemediği, kimimim ifade etmediği, kiminin ise göğü delercesine haykırdığı işgalin 40. yılındayız.

 

Ve onun eseri kktc 365 gün 24 saat can sıkıntımız olmaya devam ediyor.

 

Ve 40 yılın ardından bugün sanki nesli tükenmekte olan canlılar gibi hissediyoruz kendimizi.

 

40 yıl için ve 40.yıl için pek çok şey yazılabilir. Tarihsel bir değerlendirme, ekonomik açıdan, sosyolojik açıdan, 40 yıllık toplumsal mücadeleler açısından pek çok şey yazılabilir. Kim bilir memleketin entelektüel kapasitesi çok gelişmiş ya, belki de Ağustos sıcakları içinde 40.yıl tartışmaları başlar. 40 yılda nice kalemler tükendi, nice kağıtlar doldu, nice kitaplar basıldı, nice tartışmalar yapıldı. Fakat bizim büyük can sıkıntımız hep baki kaldı.

 

1974 yılın 14 Ağustos’unda Hürriyet gazetesi ‘Lefkoşe’yi Bombaladık’ diye manşet attı. Sonra biri her Lefkoşe dediğinde, bugün dahi Lefkoşa’ya bombalar yağdı. Her sabah kafamızın içinden resmi geçit alayları geçirdiler. Bayraklar diktiler, ilkin Türkleştirdiler, sonra da müslümanlaştırdılar. 40 yıldır her sabah kafamızın içine anıtlar diktiler, heykeller yükselttiler. 40 yıldır her sabah kurşuna dizdiler; kan akmadı ama kan ağladık!

 

Ne yazılabilir ki; yani 40 yıllık birikimi veya tükenişi hangi satırlara sığdırabilir insan?

 

1987 doğumluyum. Doğduğumda ne biçim bir yere ve hayata düştüğümün farkında değildim. Uzunca bir süre de farkında olmadan yaşadım. Veya yaşadım sandım bir şekilde. Farkına vardığım zaman ilk hissettiğim şey öfke idi. Bir grup insan vardı. Onlar da öfkeliydi. Onların arasına katıldım. Öfkenin yanına umut da yerleşti. Sonra da sevmenin ve aşık olmanın farklı farklı biçimlerini anladım. Kavgayı tanıdım. Sonra kendimi baştan tanıdım. Ve sonra hala kavgayı ve kendimi yeniden ve yeniden tanımaktayım. Bildiğim pek bir şey yok açıkçası. Sürekli öğrenme ve unutma halindeyiz aslında.  Ama 40 yıl dedik. 40 yılda öğrendiğimiz ve unutamadığımız iki şey var. Biri bir 40 yıl daha böyle yaşanamayacağı; ikincisi yaşamak istiyorsak başkaldırılacağı!

 Hasan YIKICI

Baraka Aktivisti

 

 

 

 

87 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply