İspanya’da Asgari Gelir Uygulaması: Sosyalist Hükümet 850.000 İhtiyaçlı Aileye Fayda Sağlıyor

Cuma günü, İspanya Hükümeti, ülkenin en ihtiyaçlı 850.000 ailesine “asgari hayati gelir” uygulaması ile para dağıtımını onayladı.

İktidardaki Sosyalist Parti’den Başbakan Pedro Sanchez, bunu “tarihi önlem” olarak nitelendirerek şunları ekledi: “bir ülke nüfusunun bir kısmı ülkesini terk ederse başarılı olunamaz”.

Bakan, bu uygulama ile “en kötü zaman geçirenlerin korunacağını, yoksullukla mücadele edileceğini ve ülkenin ekonomik toparlanmasına katkıda bulunulacağını” ifade etti.

Bir yıldan uzun süredir böyle bir planı savunan solcu Podemos Partisi Başbakan Yardımcısı Pablo Iglesias, tedbirin uygulanmasının COVID-19 salgınının yol açtığı ekonomik kriz nedeniyle hızlandırıldığını söyledi.

Kabine resmi onayını verdikten sonra düzenlenen basın toplantısında “Geçiminizi sağlayamazsanız özgürlük olmaz,” dedi.

Kimler Yararlanacak?

Başvuruda bulunmak için için aileler, aylık 200€’nun altında bir maaşla veya hane halkının ortalama geliri kişi başına 450 €’dan az olduğu koşullarda ihtiyaçlı bir durumda olduklarını kanıtlamalı.

“Asgari hayati gelir” ücretli işlerle ve işsizlik desteği gibi diğer devlet yardımlarıyla biriktirilebilir. Hükümet, insanları çalışmaya devam etmeye veya iş aramaya devam etmeye teşvik edeceğini umuyor.

Uygulamada, bir aile üyesi ayda 200€’dan daha az kazanıyorsa ve eşleri ayda 600€ kazanıyorsa – ki bu kişi başına ortalama 400€’dur – yardım için uygun olacaktır.

İspanya’da bir yıldan uzun bir süredir yaşayan göçmenler, istismar veya kaçakçılık mağduru olmuşsa, ikamet şartıyla bahsi geçen yardım için talepte bulunabilirler.

Yeni yardım uygulamasından toplam 850.000 ailenin yararlanması bekleniyor. Hükümet, Haziran ayından itibaren 100.000 ailenin de otomatik olarak bu yardım için eklenebileceğini belirtti.

Yalnız yaşayan 23-65 yaş arası yetişkinler de bu yardım için uygun olabilir. Toplamda, yaklaşık 2.3 milyon kişinin bu yardımdam faydalanması bekleniyor.

Her bir başvuranın alacağı miktar, evde çocuk veya işsiz yetişkin olup olmamasına bağlı olarak ayda en az 462€ ile maksimum 1.100€ arasında değişecektir.

Hükümet, bu uygulamanın devlet sandıklarına yıllık 3 milyar € mal olacağını hesaplıyor ve dijital şirketler ve borsa işlemleri için önerilen bir “Tobin vergisi” ile bunu kısmen finanse etmeyi planlıyor.

153 Milyar €

Johns Hopkins Üniversitesi tarafından tutulan bir kayıda göre, İspanya, 27.000’den fazla ölümle salgından sert bir şekilde etkilendi. Bu veriler, Avrupa Birliği’nde üçüncü, dünyadaki beşinci en yüksek oran.

COVID-19 ve yayılmasını engellemek için uygulanan karantina ekonomiyi ciddi şekilde etkiledi. İspanya’nın işsizlik salgını öncesinde %13.5’in üzerindeydi ve Uluslararası Para Fonu (IMF) geçen ay bunun %20.8’e yükselmesini beklediğini söyledi.

İlk rakamlara göre, ülkedeki büyüme ilk çeyrekte %5,2 daraldı.

IMF, İspanya gayrisafi yurtiçi hasılasının bu yıl % 8 oranında daralacağını tahmin ediyor.

Bruegel düşünce kuruluşuna göre, salgının ekonomik sarsıntısına müdahale etmek için hükümet zaten 153 milyar € ‘dan fazla mali teşvik vaadinde bulundu.

Euronews

Çeviri: Bağımsızlık Yolu Dış İlişkiler Sekreterliği