İstanbul’da Kadınların Mücadelesi Fişleme Girişimine “Dur” Dedi

Türkiye’de kadınların mücadelesi, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’ne, kürtaj yaptıran 30-40 yaş arası kadınları “fişlemekten” geri adım attırdı.

İstanbul Tabip Odası, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’nün kamu, üniversite ve özel kurumlardan istediği kürtaj listesi talebinden geri adım attığını duyurdu.

Konuya ilişkin Twitter üzerinden paylaşımda bulunan İstanbul Tabip Odası “Tepkilerimiz sonuç verdi. İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü Polikistik Over Sendromu olup kürtaj yaptıran 30-40 yaş arası kadınları ‘fişlemekten’ geri adım attı. Dediğimiz gibi: Aslolan hekimliktir!” dedi.

Kadın Savunması ise “Biz kazandık! Tepkilerimiz sonuç verdi, İstanbul Emniyeti geri adım attı! Dün sokakta söylediğimizi bugün de söylüyoruz: Kürtaj haktır, fişleme suçtur!” paylaşımında bulundu.

Ne Olmuştu?

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü, Emniyet Müdürlüğü’nün talebi doğrultusunda kamu, üniversite ve özel kurum kuruluşlara yazı göndererek, “1 Ocak 2017 ile 31 Mayıs 2019 tarihleri arasında Polikistik Over Sendromu olup kürtaj işlemi yaptıran 30-40 yaş aralığında olan kişilerin listesi”ni 13 Eylül 2019’a kadar istedi.

10 Eylül’de ortaya çıkan bu gelişme, başta kadın örgütleri tarafından olmak üzere protesto edildi.

Kadın Savunma Ağı dün (11 Eylül) “Kürtaj haktır, fişleme suçtur” diyerek İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü önüne giderken, HDP’li vekiller Oya Ersoy, Filiz Kerestecioğlu ve Meral Danış Beştaş ile CHP’li Sera Kadıgil konuyu Meclis gündemine taşıdı.

(Sendika.Org)

51 Paylaşımlar