Kadın Eğitimi Kolektifi’nden Çağrı: EV İÇİ ŞİDDETE UĞRUYORSANIZ DESTEK ALIN!

Kadın Eğitimi Kolektifi, virüs salgını sebebiyle evde kalmak zorunda olan ve ev içi şiddete uğrayan kadınlar için bir çağrıda bulundu ve bilgilendirme yaptı:

Corona virüsü salgını nedeniyle evde kalma zaruretinin ne yazık ki, eviçi şiddet vakalarının artışına neden olduğu yönünde Kadın Eğitimi Kolektifi olarak pek çok duyum almaktayız. Evden çıkmama gerekliliğinin şiddete uğrayan kızkardeşlerimizi çaresizliğe itmemesi için bu bilgilendirmeyi yapma ihtiyacı hissettik.

Kıbrıs’ın kuzeyinde bu konuda herhangi bir resmi veri paylaşımı bulunmuyor. Ancak güneyde ilk Corona virüsü vakasının yaşandığı 9 Mart tarihinden 17 Mart tarihine kadar olan sürede kadına yönelik şiddet ihbar/ yardım hattına aramaların %30 arttığı, bu süre zarfında 750 arama yapıldığı ve 5 sığınma evi talebi olduğu yönünde açıklama yapıldı.
Kıbrıs’ın kuzeyinde adli haberlerden ve kolektifimize kadınların danışmak üzere ulaşmasından benzer bir durumun burada da yaşandığını fark ediyoruz. Ev içinde kalmak zorunda olmamızın, şiddete uğramak zorunda olduğumuz anlamına gelmeyeceğini tüm kız kardeşlerimize duyurur, şiddete yahut şiddet tehdidine maruz kalınıyorsa aşağıdaki numaralardan yardım istenmesi konusunda önemle uyarırız.

Sosyal Hizmetler İhbar Hattı için 183’ü, polisten yardım almak için 155’i arayabilirsiniz. LTB Kadın Sığınma Evi’ne başvurmak için 0542 876 30 30 ve 0533855 30 30 telefon hatlarından yardım istebilirsiniz.
Ev içi şiddet durumunda yapmanız gerekenlerle ilgili online olarak danışmak istediğiniz bir konu olursa ya da yetkililere ulaşmakta zorluk yaşarsanız Kadın Eğitimi Kolektifi’nin facebook sayfasına mesaj göndererek bize ulaşabilirsiniz.

ŞİDDETE UĞRUYORSANIZ MUHAKKAK DESTEK ALIN!

Kadın Eğitimi Kolektifi

335 Paylaşımlar