Kadına Şiddet Uyguladı, Teminatla Serbest Bırakıldı

Yemeği geç yaptığı bahanesi ile karısını ciddi şekilde darp eden 32 yaşındaki erkek A.D, yargılanmak üzere diğer şartların yanında 15 bin TL’lik nakdi teminatla serbest bırakıldı.

Mahkeme, yargılanıncaya değin A.D’nin yurtdışına çıkışını yasaklayarak, 15 bin TL nakdi teminat yatırması, kktc’de muteber iki kefilin 150’şer bin TL’lik şahsi kefalet senedi imzalaması, haftada iki gün polise ispat-ı vücutta bulunması, yeni beyan ettiği ikamet adresinde kalması ve izinsiz bölge dışına çıkmaması koşulları ile tutuksuz yargılanmasına emir verdi.

Bağımsızlık Yolu: Teminat Şartları Ağırlaştırılmalı

Bağımsızlık Yolu daha önce yazılı bir açıklama yaparak, kadına yönelik şiddet suçlarında teminat şartlarının ağırlaştırılması gerektiğini vurgulamıştı.

Açıklamada “Kadına yönelik şiddet, sadece hukuksal değil; sosyal ve politik bir sorun olduğundan salt yasal düzenlemelerle çözülemeyeceğini ve bu sorundan kurtulmanın politik bir mücadele gerektirdiğini vurgularken Meclisin ivedi şekilde kadına yönelik şiddet suçlarında teminat koşullarını ağırlaştırıcı düzenlemeler yapması talebini Bağımsızlık Yolu Hukuk Komitesi olarak yükseltiyoruz.” ifadelerine yer verilmişti.

17 Paylaşımlar