“Kamera Sistemi, Mouse Kullanacak Personel Olmadığı İçin Kullanılamaz Durumda”

Orman Dairesi Eski Müdürü Cemil Karzaoğlu, Kıbrıs Genç Tv’de Nazar Erişkin’in sunduğu “Bugüne Dair” programına katılarak, 360 derece görüş açısı sağlayan orman yangın uyarı sistemi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Karzaoğlu açıklamasında şunları kaydetti:

“AB’nin NATURA 2000 projesi çerçevesinde, ormanların korunması amacıyla 14 noktada kamera sistemi kuruldu. Buralarda akü, güneş sistemi ile çalışabilecek ve radyolink ile merkeze bilgi verebilecek bir sistem kuruldu.  Daha sonra Turkcell sponsor oldu ve 2 kamera daha takarak 16 kameraya ulaştık. Bu kameralar, ormanlık bölgelerdeki en ufak hareketi algılayıp bizlere uyarı vermekteydi.

Sistem çok güzel bir sistemdi ama, bu sistemi idame ettirecek, bilgisayar teknolojisini kullanabilen, mouse’u kullanabilen elemanlara ihtiyacımız olduğunu söyledik. 24 saat canlı yayın yapabilecek konumdaydık. Zaman zaman polisle de görüntüleri paylaştık. Bu ekran görüntüsünü Sivil Savunma’ya vermiştik.

950 bin Euro kamera sistemi için anahtar teslim projesiydi. Kameralar 2010-11 ve 12 yılında, kişisel gayretlerimle; firma 3 yıl yedek parça dahil hizmet verecekti. 2 yıl da talebimiz üzerine karşıladık. Bunu biz 2010-12 yılları arasında ancak çalıştırabildik. Bir socket’in yerinden çıktığını anlayabilecek elemanım yok. Devlet olduğumuz için, eleman talep ettik ama Orman Dairesi’ne böyle bir istihdam yapılmadı veya kaydırılmadı.”

299 Paylaşımlar