Karısına Ölüm Tehdidinde Bulundu, Mahkeme Uzaklaştırma Emri Verdi

Mağusa’da 9 Şubat tarihinde gece saatlerinde alkollü halde boşanma aşamasındaki karısının kapısına dayanan ona ölüm tehditleri savuran O.Ç. hakkındaki soruşturma tamamlandı.

Zanlı, “Şiddet tehdidi”, “Ciddi darp”, “Korkutmak maksadıyla silah taşıma”, “Kanunsuz bıçak taşıma”, “Sarhoşluk”, “Rahatsızlık”, “Uygunsuz tavır harekette bulunmak” ve “Sokağa çıkma yasağını ihlal etmek” suçlamaları ile dün yeniden Mağusa Kaza Mahkemesi’nde yargıç karşısına çıkarıldı.

Zanlı O.Ç., ileride yargılanmak üzere teminata bağlanırken, Mahkeme, zanlının yurt dışına çıkışının yasaklanması, seyahat belgelerine el konulması, 20 bin TL nakdi teminat ödemesi, kktc vatandaşı 3 kefilin 100’er bin TL kefalet senedi imzalaması koşulu ile serbest bırakılmasına emir verdi.

Polis soruşturmasında zanlının 2020 yılı Haziran ayında da karısını darp ettiği, 28 Ocak 2021 tarihinde ise karısını telefonla arayıp yine öldürmekle tehdit ettiği tespit edilirken zanlının söz konusu suçlardan hakkında dava okunup serbest bırakıldığı öğrenildi.

Tehditlerinin yanı sıra her seferinde boşanma aşamasındaki karısının canını tehlikeye sokan faaliyetlerinin dozunu da artırdığı görülen zanlı için boşanma aşamasındaki karısından uzaklaştırma kararı temin edildiği,  kadın için de mahkemenin koruma kararı verdiği öğrenildi.

Bağımsızlık Yolu: Teminat Şartları Ağırlaştırılmalı

Bağımsızlık Yolu daha önce yazılı bir açıklama yaparak, kadına yönelik şiddet suçlarında teminat şartlarının ağırlaştırılması gerektiğini vurgulamıştı.

Açıklamada “Kadına yönelik şiddet, sadece hukuksal değil; sosyal ve politik bir sorun olduğundan salt yasal düzenlemelerle çözülemeyeceğini ve bu sorundan kurtulmanın politik bir mücadele gerektirdiğini vurgularken Meclisin ivedi şekilde kadına yönelik şiddet suçlarında teminat koşullarını ağırlaştırıcı düzenlemeler yapması talebini Bağımsızlık Yolu Hukuk Komitesi olarak yükseltiyoruz.” ifadelerine yer verilmişti.

23 Paylaşımlar