Katalonya Bağımsızlığını İlan Etti

İspanya’nın Katalonya özerk yönetimi parlamentosu, 70’e karşı 10 oyla tek taraflı bağımsızlık ilan etti. Madrid yönetimi Katalonya’ya el koyma sürecini hızlandırırken Avrupa Birliği, “Muhattabımız İspanya” ifadesini kullandı.

Katalonya Özerk Yönetimi parlamentosu İspanya’dan tek taraflı bağımsızlığını ilan etti.

Bağımsızlık ilanını değerlendiren İspanya Başbakan Mariano Rajoy, “Katalonya’da hukukun üstünlüğü yeniden tesis edilecek” dedi.

İspanya Senatosu Katalonya’nın özerklik yetkilerini büyük oranda Madrid’e verecek Anayasa’nın 155. maddesini yürürlüğe soktu.

70’E KARŞI 10 OYLA BAĞIMSIZLIK KARARI

Katalonya’nın İspanya’dan ayrılmasına karşı çıkan Halk Parti’si, Sosyalist Parti ve Ciudadanos’dan (Yurttaşlar) vekiller oylamayı protesto ederek binadan ayrıldı. Oylamaya bağımsızlık yanlısı ‘Junts pel Si’, CUP ve Podemos bağlantılı ‘Catalunya Si Que Es Pot’ partileri katıldı.

İspanya’da Özerk Katalonya Bölgesi’nde parlamento bağımsızlığın ilanı için meclise gelen önergeyi 70 oyla onayladı.

Bağımsızlığın ilanı için 68 evet oyu gerekiyordu. 10 vekil bağımsızlığa karşı oy kullanırken iki oy da geçersiz sayıldı. Madrid’de merkez hükümetin senatosu ise bugün bölgenin özerkliğini askıya alacak olan 155. Madde’nin yürürlüğe girmesini oylayacak. Katalonya parlamentosunda vekiller oylama sonucunun evet olduğunun duyurulmasının ardından Katalan marşını söyledi. Barselona sokaklarında bağımsızlık yanlısı binlerce gösterici kutlamalar yapmaya başladı.

RAJOY, PUIGDEMONT’U GÖREVDEN ALMAK İSTİYOR

Katalan yönetiminin açıklamasının ardından İspanya Başbakanı Mariano Rajoy da bir açıklamada bulundu. Katalanların bağımsızlık duyurusundan sadece 1 dakika sonra Twitter’da bir mesaj yazan Rajoy, “Bütün İspanyolların sakin olmasını rica ediyorum. Kanunlar Katalonya’da meşruiyeti düzene koyacaktır” ifadesini kullandı.

Gelinen noktada özerk bölgenin yetkilerini almaları gerektiğini çünkü önlerinde başka seçenek olmadığını belirten Rajoy, Katalonya yönetimini, bağımsızlık talebinde ısrar ederek “hukukun üstünlüğü prensibine uymamakla” suçladı.

AB’DEN İLK AÇIKLAMA

Katalan parlamentosunun bağımsızlık kararının ardından AB tarafından ilk açıklama geldi. Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, “AB için değişen bir şey yok. İspanya hala bizim muhattabımız” ifadesini kullandı. Tusk ayrıca, İspanya’nın tartışmanın gücüne önem vermesini, gücün tartışmasına önem verilmemesi gerektiğini dile getirdi.

REFERANDUMDA YÜZDE 90 ÇIKMIŞTI

Katalonya’da 1 Ekim’de yapılan bağımsızlık referandumu İspanya tarafından “yasa dışı” ilan edilmişti.

Katılım oranı yüzde 43 olan referandumda halkın yüzde 90’ı bağımsızlığa “Evet” demişti.

15 Paylaşımlar