Kayıp Çocuk Olayları Artışta: Sosyal Hizmetler Dairesi Bu Konuda Ne Yapıyor?

Dünya’nın birçok yerinde özellikle Türkiye’de uygulanan yanlış ekonomik, siyasi ve sosyal politikalar nedeniyle ailesinden kopan çocuk sayısında her yıl artış yaşandığı gözlemlenmekte.

Ülkemizde de kaybolan çocukların sayısı çığ gibi büyüyor ancak devlet bu konudaki sorumluluğunu unutmuş durumda.

Aile İçi Şiddet Başlıca Neden Mi?

Gençlerin çocukların evden kaçmasının başlıca nedeninin aile içi şiddet olduğu düşünülüyor.  Evden kaçmalarının nedenleri arasında  ekonomik nedenler olduğu da tahmin ediliyor. Ancak bugün özellikle son günlerde kaybolan çocuklarla ilgili hiçbir bilgi ya da envantere ulaşmak mümkün değil. Kayıp çocuklarla ilgili herhangi bir veri çalışmasının olmadığından yakınan aileler sıkıntılarını sosyal medyadan ve bize ulaşarak dile getiriyor.

Yasalara göre Çalışma Bakanlığı’nın sorumluluk alanında olan bu konuda, Bakanlığın çalışma yapıp yapmadığı ve eğer yapıyorsa neden açıklama yapmadığı merak konusu.

kktc’de son zamanlarda yaşanan şiddet olayları hepimizi derinden etkilemeye devam ediyor. Bu olaylar yetmezmiş gibi kayıp çocuklar da Kıbrıs’ın kuzeyinde gündemde. Ocak’ta Lefkoşa’da sakin 13 yaşındaki Tuğçe Turçin, 20 Mayıs sabahı, tedavi olmak amacıyla babası ile birlikte gitmiş olduğu Lefkoşa Devlet Hastanesi’nden kayıplara karışmıştı.

16 yaşındaki Sıla Ballı, Haziran ayında 14 yaşındaki Suna Anna Uçarcan ve 14 yaşındaki Cemile Ceren Hacıoğlu.  Temmuz ayında 14 yaşındaki İlknur Küçük ile 13 yaşındaki Yağmur Küçük kardeşler, geçtiğimiz günlerde ise 15 yaşındaki Deniz Mert Can.

Son olarak kayıplara karışan Aleyna Sünmez.  İnternet gazetelerinde, sosyal medya hesaplarında ve gazetelerde, kayıp çocukların fotoğrafları ile birlikte de isimlerine de yer verildi.

Art arda yaşanan kayıp çocuk olaylarına toplumdaki tepki büyüyor. Ama hükümet edenler ve polis neden gerekli açıklamaları yapmıyor?

Ankaradegillefkoşa.org’a ulaşan bir vatandaş, bu gençlerin neden kaybolduğunu, hatta daha çocuk sayılan bu kişilerin  niçin kaybolduğunu ve kaybolan çocukların ailelerinin ise neden konuşmadığını sordu.

“Yetkililer arama çalışmaları sırasında hangi adımları atıyor? Son dönemde kaybolan çocukların yaşadıklarını Sosyal Hizmetler Dairesi neden çıkıp halkı bilgilendirmiyor, açıklama yapmıyor”? diyen vatandaşın soruları ise cevapsız kalıyor.

“Devlet Ne Yapıyor?”

“Çocuklar neden kayboluyor?”, “Hükümet  neden gündemine taşımıyor?” diye soran,  isminin açıklanmasını istemeyen M.G, ülkemizde çocukların korunmasıyla ilgili hâlâ evrensel bir uygulama ve politikaların olmamasından dolayı bunları yaşadığımızı belirtti. 1 çocuk sahibi olan M.G “Hiç biriniz de ne oluyor da bu çocuklar neden evden kaçıyorlar diye sormuyor musunuz? Biz endişeleniyoruz. Peki devlet ne yapıyor?” diye isyanını dile getirdi.

18 Paylaşımlar