KEK Açıklama Yaptı: Polisin Kadına Yönelik Şiddeti Önleme Birimi Neye Yarıyor?”

Kadın Eğitimi Kolektifi son günlerde artan kadına şiddet olayları nedeniyle bir basın açıklaması yaparak, “Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Şubesi”nin işlevini sorguladı.

Zekiye Şentürkler’in kaleme aldığı açıklamanın tamamı şöyle:

Ülkemizde artarak yaşanan kadına yönelik şiddet olaylarına bir yenisi daha eklenirken ister istemez Polis Genel Müdürlüğü’nün 25 Kasım’da hizmete girdiğini beyan ettiği “Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Şubesi”nin işlevini bir kez daha sorguluyoruz.

Kasım ayından bu yana sayamadığımız kadına yönelik şiddet haberlerini okuyor olmak ve devletin sadece göstermelik adımlar atıyor olması biz kadınların hayatının devlet nezdinde ne kadar ucuz olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor.

Her geçen gün işlenen cinayete ya da uygulanan şiddete ortak olan devlet görevini yerine getirmemekten yana utanç duyamayabilir ancak bizler her seferinde devlete görevini bildirmekten usanmayacağız. Bize dayattığınız kelle koltukta yaşama şeklini reddediyoruz.

Çok söyledik, yine söylüyoruz ve siz kılınızı kıpırdatmadığınız sürece de söyleyeceğiz; açmadığınız sığınma evleriyle kadınları öldürüyorsunuz, çağırıldığınız zaman kadını korumak yerine dayakçı ile arabuluculuk yapmaya çalıştığınız için kadınları öldürüyorsunuz, tutuksuz yargıladığınız caniler yüzünden kadınları öldürüyorsunuz, işbirlikçiliğiniz yüzünden sığınma evi yerine mobese kameralar kuruyor ve kadınları öldürüyorsunuz!

Kadın Eğitimi Kolektifi olarak Alo 183 İhbar Hattına altyapı kazandırılmasını, şiddet önleme merkezlerinin hayata geçmesini, her bölgeye bir sığınma evi açılmasını, bütçenin bu hizmetlerin yerine getirilmesine harcanmasını talep ediyoruz.

 

 

21 Paylaşımlar