Kıbrıs Anket’in Sosyal Medya Anketlerine Göre Halkın Tercihi ya Umutsuzluk ya Bağımsızlık Yolu

Kıbrıs Anket sayfasının sosyal medya üzerinden gerçekleşen iki ayrı anketinden çarpıcı bir sonuç çıktı.

Meclis içi ve meclis dışı muhalefete yönelik iki ayrı anket gerçekleştiren Kıbrıs Anket’in meclis içi partilerle ilgili hangi muhalefet partilerinin başarılı bulunduğu sorusunun yönletildiği ankete değişime yönelik umutsuzluk damgasını vurdu.

293 görüş belirtilen ankette katılımcıların yüzde 74’ü tüm meclis içi muhalefet partilerini başarısız bulduğunu belirtti. Katılımcıların yüzde 14’ü CTP’yi başarılı bulduğunu belirtirken, yüzde 7’si TDP’yi, yüzde 4’ü YDP’yi ve yüzde 1’i ise DP’yi başarılı bulduğunu belirtti.

Meclis dışındaki partilerden hangilerinin başarılı bulunduğu ve gelecekte mecliste olacağının düşünüldüğünün sorulduğu ankette ise 289 görüş belirtildi.

Bu ankette katılımcıların yüzde 45′ hiçbiri seçeneğini tercih ederken, yüzde 44’ü ise Bağımsızlık Yolu’nu tercih etti.

Ankette Bağımsızlık Yolu’nu meclis dışındaki partilerden YKP yüzde 5, TKP yüzde 3, MDP yüzde 2, KSP yüzde 1 ve BKP ise yüzde 0 tercih ile takip etti.

Sonuçlar, meclis içi muhalefetin değişim için bir alternatif olarak görülmediğini gösterirken, meclis dışı muhalefete yönelik katılımcıların yaklaşık yüzde 45’inin tercihi olan hiçbiri seçeneği ile toplumdaki değişime yönelik umutsuzluğu gözler önüne serdi.

Anketteki diğer bir çarpıcı sonuç ise katılımcıların yüzde 44’ünün yeni bir parti olan Bağımsızlık Yolu’nu tercih etmesi oldu. Sonuçlar halkın nabzının değişim için umutsuzluk ile Bağımsızlık Yolu arasında olduğunu gözler önüne serdi.