Kıbrıs Cumhuriyeti Polisi’nden TC Vatandaşını Darp İddialarıyla İlgili Açıklama

Kıbrıs Cumhuriyeti Polisi, Kıbrıs’ın güneyinde tarafında faaliyet gösteren Eşitlik, Destek, Irkçılık Karşıtı Hareketi’nin (KISA)’nın “31 Ağustos’ta gerçekleşen olayda, 60 yaşındaki bir Türk vatandaşına, Ledra Palace barikatındaki bir polis tarafından insanlık dışı, aşağılayıcı ve küçük düşürücü muamelede bulunulduğu” iddialarına yönelik açıklamada bulundu.

Alithia gazetesinde yer alan habere göre, KISA’nın suçlamasını yorumlayan Kıbrıs Polisi Basın Sözcüsü Andreas Angelidis, Polis Aleyhindeki Şikâyetleri ve İddiaları Araştırmakla yükümlü bağımsız makamın araştırmasının sonucunda herhangi bir polis mensubu aleyhinde sorumluluklar ortaya çıkması durumunda, bunlara gerek cezai, gerek de disiplin suçu yükleneceğini dile getirdi.

Habere göre, Angelidis, Kıbrıs Haber Ajansı KİPE’ye açıklamasında, “şikâyetçi olan şahsa ilk andan itibaren, şikâyetini sunması için kolaylık sağlandığını” da ifade etti.

“Bahse konu şahsın adli tabip tarafından muayene edildiğini” dile getiren Angelidis, Kıbrıs Cumhuriyeti Polisi Aleyhindeki Şikâyetleri ve İddiaları Araştırmakla yükümlü bağımsız makamın bilgilendirilmesi için, gerekli bütün faaliyetlerde bulunduğunu da söyledi.

Kıbrıs polisinin bağımsız makamın araştırmasının sonucunu beklediğini ve bunun sonucuna göre, hangi eylemde bulunulmasının uygun olacağına karar verileceğini ifade eden Angelidis, herhangi bir polis mensubu aleyhinde sorumluluklar ortaya çıkması halinde, bunlara gerek cezai, gerek disiplin suçu yükleneceğini yineledi.

14 Paylaşımlar