Kıbrıs’ın Güneyinde 1200 Kişi Hala Karantinada

Cyprus Mail haberine göre; hala zorunlu karantinada olan 1.200 kişi var.

Kıbrıs’ın Güneyindeki Otel Birliği (Pasyxe) başkanı Haris Loizides Cuma günü yaptığı açıklamada, 11 otelde toplam 1.200 kişinin hala karantina altında olduğunu söyledi.

Oteller dağ merkezlerinde ve sahil boyunca yer almaktadır.

Loizides’e göre, oteller polis ve ulusal muhafız gözetiminde gerekli tüm önlemlere harfiyen uymaktadır.

Otellerde kalan insanların disiplinli olduklarını ve ilk günlerinde karantina uygulamasında bazı uyumsuzluklar yaşanmış olsa da talimatların izlendiğini belirtti.

Karantinaya alınan insanlar her zaman otel odalarında kalmak zorundalar ve yemekleri odalarının kapısına kadar götürülüyor.

Otellerde acil sağlık hizmetleri de mevcuttur.

Loyides, Pasyxe’nin Gazimağusa ve Baf dahil olmak üzere tüm bölgelerde hükümete başka oteller sunduğunu söyledi.

Ayrıca, Pasyxe’nin her ilçede, hastanelerde çalışan ve ailelerini enfekte edebileceklerinden korktukları için önleyici nedenlerden ötürü işten sonra eve gitmek istemeyen sağlık profesyonellerini barındırması için bir otel sağladığı bildirilmiştir.

Baf otelciler derneği başkanı Thanos Michaelides, Baf bölgesindeki otellerin hükümete verildiğini doğruladı.

Bu önerilen oteller sadece sağlık profesyonelleri için değil, aynı zamanda yurtdışından Kıbrıs’a geldikten sonra 14 gün karantinaya alınması gereken gezginler içindir.

Mevcut oteller Aliathon, Droushia Heights oteli, King’s Otel ve Daphne oteldir.

Michaelides durumu otel endüstrisi için çok zor olarak nitelendirdi, çünkü oteller bir kararname sonrasında 30 Nisan’a kadar kapalı kalmalı.

Michaelides, “Sadece Kıbrıs’ın Güneyindeki turizm açısından durumunu değil, İngiltere ve Rusya’daki durumun nasıl geliştiğini de sürekli izliyoruz” dedi.

Otelciler Mayıs ayında kaç tane otel açabileceklerinden ve ve kaç otelin de sezon boyunca kademeli olarak açılacağından endişe ediyorlar.

“Sonunda turizmin Kıbrıs’ın Güneyine döneceğine inanıyoruz, ancak bu yıl çok zor olacak.” ifadesini kullandı.

8 Paylaşımlar