Kıbrıs’ın Güneyinde Covid-19 ile Mücadele Konusunda Vahim Tablo: Yetkililer Sınıfta Kaldı

Kıbrıs’ın güneyinde Covid-19’un ikinci dalgası büyük bir hızla yayılmaya devam ediyor.

Kıbrıs’ın güneyinde, 31 Temmuz-8 Ağustos tarihleri arasında, yani sadece son 9 günde 143 yeni vaka tespit edildi. 23 Temmuz-6 Ağustos tarihleri arasında tespit edilen toplam 163 vakadan 104’ünün ise yerel bulaş olması, konunun ciddiyetini ortaya koymakta. 163 vakadan 38’i dış kaynaklı iken, 21 vakanın kaynağı henüz tespit edilebilmiş değil.

Özellikle ABD’den Kıbrıs’ın güneyine dönen bir kişinin tek başına 30 kişiye virüsü bulaştırması ise, Kıbrıs Cumhuriyeti yetkililerinin virüsün yayılmasına karşı ciddiyetsiz tavrını ortaya koyuyor. Kıbrıs Cumhuriyeti’ne ABD’den seyahat C kategorisinde. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin izlediği kurallara göre, C kategorisi ülkelerden Kıbrıs Cumhuriyeti’ne gelebilmek için ya Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşı olmak, ya Kıbrıs’ın güneyinde düzenli ikamet etmek, ya da Viyana Sözleşmesi’ne veya özel izne tabi olmak gerekiyor.

C Kategorisi Ülkelerden Gelenlere Bile Karantina Uygulanmıyor

C kategorisi ülkelerde bulunup da bu şartlardan birini sağlayan kişilere ise Kıbrıs’ın güneyine girişlerde karantina uygulanmıyor, aksine, bu kişilerden, 14 gün boyunca kendi kendilerini izole etmeleri isteniyor. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin, C kategorisi gibi en yüksek risk grubu ülkelerden gelişlere karantina uygulamaması çok ciddi bir sorunken, 14 günlük self-izolasyon önleminin ise takibinin ve denetiminin yapılmadığı da ortaya çıktı. ABD’den Kıbrıs’ın güneyine gelen şahsın, self izolasyon kurallarına uymayıp dışarıya çıkarak çok sayıda kişiyle sosyalleştiği ve bunun sonucuda 30 kişiye virüs bulaştırdığı kaydedildi. Bu şahısla ve genel anlamda self-izolasyon yapanlarla ilgili olarak neden düzgün denetim yapılmadığı ve daha da önemlisi neden karantina uygulamasına gidilmediği büyük bir soru işareti.

Kıbrıs Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı, “bu durum, bize, self-izolasyona ve diğer önlemlere uymayan tek bir kişinin bile virüsü ne kadar kolayca bulaştırabileceğini göstermektedir” açıklamasında bulunmakla yetindi. C kategorisindeki ülkelerden gelenlerle ilgili olarak bile karantina uygulamayan, dahası, bu ülkelerden gelenlerin self-izolasyon uygulamasının denetimini ve takipçiliğini bile yapmayıp alınması gereken önlemleri kişilerin keyfine bırakan, böylece kendi vatandaşlarını büyük bir riske atan Kıbrıs Cumhuriyeti yetkilileri, virüsün ikinci dalgasıyla mücadele konusunda sınıfta kalmış durumda.


55 Paylaşımlar