Kıbrıs’ın Güneyinde de Kısmi Sokağa Çıkma Yasağı

Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis halka seslendi.

Yarın akşam üstü 18.00’den itibaren 13 Nisan’a kadar kısmi sokağa çıkma yasağı kararı aldıklarını belirten Anastasiadis, eczaneler, bankalar, hastaneler ve süpermarketler dışındaki her yerin kapatılacağını da söyledi.

Kiliselerin de kapatılma kararı aldığını ifade eden Anastasiadis, dışarıya çıkacak olan kişilerin kimlik ya da pasaportunu muhakkak yanında tutması gerektiğini söyledi.

Anastasiadis ayrıca, Koronavirüsün yayılmasını durdurmak amacıyla kiliseler de dahil olmak üzere halka açık alanların hareketi ve kapatılması konusunda kısıtlamalar olduğunu duyurdu.

Tedbirler Salı günü saat 18.00 ile 13 Nisan tarihleri arasında geçerli olacaktır. Tüm parklar, piknik alanları, plajlar, rezervuarlar sınırlandırıldı. Kilise ve camilere ziyaret yasaklandı. Ayrıca Paskalya şenlik ateşleri de yasaklandı.

Cumhurbaşkanı, pazartesi akşamı halka seslenişi sırasında “Devlet, emirleri ihlal edenlere karşı acımasız olacak” dedi. İnsanlardan kimlik veya pasaport ibraz etmeleri istenecektir. İhlal edenler 150 € para cezasına çarptırılacak.

Cumhurbaşkanı, iş, malzeme alımı, doktor ziyaretleri, eczane ziyaretleri, bankalar veya savunmasız gruplara yardım etmedikçe, tüm hareketlerin yasaklandığını söyledi. İhtiyaç satanlar dışındaki tüm dükkanlar kapanacak.

100 Paylaşımlar