KIBRIS’IN GÜNEYİNDE ÖZELLEŞTİRMELERE KARŞI DİRENİŞ SÜRÜYOR

cyta-1Dün (Perşembe) Kıbrıs’ın güneyinde hükümet, sokakta özelleştirmelere karşı protestoların sürdüğü esnada özelleştirme yasasını Bakanlar Kurulu’ndan geçirdi. Koalisyon ortağı DİKO’nun dört bakanı ise bu kanun tasarısının öngördüğü koşullar üzerindeki anlaşmazlık nedeniyle çekimser kaldılar.
Bu sırada Telekom İdaresi (CyTA) sendikası, Elektrik İdaresi (Eİ) sendikası ve limanlar işletmesi bugün (cuma) için 24 saatlik ve 12 saatlik grev kararı aldılar. İşçilerin, hükümetin halk karşıtı uygulamasına karşılık aldıkları grev kararı sonucu ülkenini iki limanında aksamalar olacak ayrıca Eİ çalışanları haftasonu mesaisinde de 12 saatlik greve gidecek. Eİ sendikası sözcüsü, kesintisiz enerji tedariki hakkında söz veremeyeceklerini belirtti. Sözcü Andreas Paorkos “elektrik kesintileri yaşanacaktır” dedi. Bu arada CyTA’da ise, temel servislerin aksamayacak ancak sadece sınırlı sayıda çalışan görevde olacak, bunlar da kritik işlemlerin sürmesini sağlayıp insan hayatının ve devletin güvenliğinin riske girmemesi için görev yapacaklar.
DİKO’nun anlaşmazlığının sebebi ise, Bakanlar Kurulu’ndan geçen tasarıya göre, KİT’lerin özelleştirilmesi sürecinde meclise söz hakkı tanınmayacak olması. Yetki, sadece Bakanlar Kurulu’nda olacak.
Ana muhalefet AKEL ile EDEK’in halihazırda tasarı aleyhinde oy kullanacaklarını açıkladıkları bir ortamda koalisyon ortağı DİKO’nun da bu tasarı ile hemfikir olmaması ile birlikte tasarının meşruiyeti sorgulanır hale geldi.
IMF, Avrupa Komisyonu (AB’nin yürütme organı) ve Avrupa Merkez Bankası üçlüsünden oluşan Troyka, Kıbrıs Cumhuriyeti’ne verecekleri 236 milyon euro’luk üçüncü krediyi vermek için şart koşup dayattığı bu neoliberal tasarının Şubat ayı sona ermeden hayata geçmesini istiyor.
Başkanlık konutunda gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu’nda tasarı görüşülürken Telekom İdaresi ve CyTA işileri ise dışarda eylemlerini gerçekleştiriyorlardı. İşçiler, üstünde “başkalarının suçunun bedelini biz ödüyoruz” ve “bu tasarı felakettir” yazan pankartlar taşıdılar. Dün (Perşembe) 3 saatlik grev yapan işçilerin talebi, tasarının Bakanlar Kurulu’nda kabul edilmesi kararının bir hafta ertelenmesi ve böylece tasarının bu süre boyunca müzakere edilmesiydi.
Kaynak : Cyprus Mail
0 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply