Kıbrıs’ın Güneyindeki Ekip Sıtma İlacı Kullanımını İnceliyor

Cyprus Mail haberine göre; Kıbrıs’ın Güneyindeki sağlık uzmanları, Perşembe günü, Kronuin’in koronavirüse karşı etkili olup olmadığını görmek için inceleme yapıyor.

Sağlık bakanlığının danışma kurulunda yer alan mikrobiyoloji ve moleküler viroloji profesörü Petros Karayiannis’, bir alt grup, Covid-19’a karşı etkili olduğu söylenen bu ilaca inceliyor.

Karayiannis, bunun Kıbrıs Güneyinde bol miktarda bulunan sıradan bir ilaç olduğunu, ancak önce değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

“Danışma kurulu alt grubu bunu düşünüyor; elbette, sadece internette yayınlanan ve gerçekliğe karşılık gelmeyebilecek şeylerin değil, gerçeklerin bir değerlendirmesi olmalıdır” dedi.

Karayiannis, yetkili gazetelerde şahsen hiçbir şey görmediğini, bu yüzden ilacın gerçekten etkili olup olmadığını beklemeyi ve görmeyi tercih ettiğini söyledi.

Perşembe günü Edek, koronavirüs hastalarına hidroksiklorokin ve azitromisin verildiğini, bir grubun, birçok semptomlarının şiddetinin azaldığını teyit ettiğini söyledi.

Çin dahil olmak üzere birçok ülke, Fransa ve Amerika Birleşik Devletleri, hızla yayılan pandemide klorokin ve hidroksiklorokin’in rol oynayabileceğini görmek için çalışmalara devam ediyor.

ABD Başkanı Donald Trump sıtma ilaçlarını “oyun değiştirici” olarak lanse etti. Ancak ABD Gıda ve İlaç İdaresi ve diğer sağlık uzmanları, çalışmaların öncelikle ilaçların bu hasta popülasyonunda etkili ve güvenli olmasını sağlamalıdır.

Web sitesinde, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, bazı ABD klinisyenlerinin farklı dozlarda hidroksiklorokin anekdot kullanımını bildirdiğini söylüyor.

Klorokin, cinchona bitkisinin kabuğunda bulunan sentetik bir kinin formudur. Güney Amerika’da yüzlerce yıldır ateş tedavisinde kullanılmaktadır.

İlk olarak 1930’larda sentezlendi. Araştırmalara göre, 1950’lerden beri kullanımda olan hidroksiklorokin adı verilen bir versiyonun daha az toksik olduğu düşünülmektedir. Her iki ilaç da yanlış kullanıldığında görme kaybı, kalp problemleri ve hatta ölüm gibi ciddi yan etkilere neden olabilir.

İlaçlar, sivrisinek ısırıkları yoluyla yayılan bir parazitin neden olduğu sıtma ile savaşmak için kullanılır, çünkü kan hücrelerini sindirme yeteneğini keserler.

Bilim adamları, bazı viral enfeksiyonlara karşı kullanılabileceğini gösteren ayrıntılı klorokin biyokimyasal özelliklerine sahiptir. Bunlar, belirli virüslerin çoğalması için gereken engelleme adımları gibi doğrudan antiviral etkileri içerir, ve çeşitli viral hastalıkların enflamatuar komplikasyonlarında yer alan proteinlerin üretimini ve salımını baskılama yeteneğine sahiptir.

Sıtmaya ek olarak, lupus ve romatoid artrit tedavisinde de hidroksiklorokin kullanılır.

Veriler bazı koronavirüs çalışmalarından ortaya çıkmaya başladı, ancak şu ana kadar çoğu bilgi başlangıç ​​niteliğindedir.

Geçen hafta bir Fransız ekibi, 24 kişilik bir hidroksiklorokin denemesinin ilk sonuçlarının, plasebo verilen hastaların yüzde 90’ına kıyasla, ilaç verilen hastaların yüzde 25’inin altı gün sonra hala koronavirüsü taşıdığını gösterdiğini belirtti. Ancak denemenin küçük ve hasta sonuçları ile ilgili sonuçların hala beklendiğini belirtmektedir.

Çinli araştırmacılar geçtiğimiz ay Covid-19 hastalarının klorokin tedavisinin bir karşılaştırma grubuna karşı klinik ve virolojik yararları olduğunu gösteren çalışma sonuçlarını bildirdiler. Aralık ayında ortaya çıkan virüsün Çin’deki hastalık için önerilen bir tedavi olduğu da eklenmiştir.

Bu hafta, Zhejiang Üniversitesi Dergisi 30 hasta Şangay hidroksiklorokin çalışmasından hayal kırıklığı yaratan sonuçlar bildirdi. İlacın Covid-19’lu hastalar için standart bakımdan daha iyi çalışmadığını gösterdi.

Minnesota Üniversitesi, hidroksiklorokinin virüse maruz kalan insanlarda COVID-19’un şiddetini önleyebileceğini veya azaltabileceğini görmek için 1.500 kişilik bir çalışma başlattı – sağlık çalışanları ve enfekte kişilerin aile üyeleri dahil.

Sıtma ilaçlarının diğer denemeleri devam etmekte veya Birleşik Krallık, Norveç ve Tayland’da başlamaktadır.