Kıbrıs’n Güneyinde Beş Genel Grip Kliniği Açıldı

Cyprus Mail’in haberine göre; beş halk sağlığı merkezi veya grip kliniği, grip belirtileri olan kişileri Koronavirüs olup olmadıklarının net olmadığı durumlarda incelemek için Pazartesi gününden bu yana tam olarak çalışmaya başladı.

Sağlık bakanlığı basın sorumlusu Margarita Kyriakou, CNA’ya her bölgenin bir kliniğinin olduğunu, ancak ihtiyaç artması durumunda her bölgede ikinci bir klinik açılacağını söyledi. “Amaç buydu” dedi.

Bakan, kliniklerle ilgili yerlerin ve ayrıntıların Salı günü daha sonra yayınlanacağını söyledi. Lefkoşa ve Larnaka’da Grip Klinikleri sabah 8’den akşam 8’e kadar açıkken Limasol ve Baf’ta sabah 8’den akşam 2’ye kadar açık olacak.

Kyriakou, kliniklerin randevu alarak çalıştığını grip belirtileri olanlara söyledi.

Bakan, “Grip belirtileri olan, seyahat etmeyen veya teyit edilmiş bir vaka ile temasa geçmeyen bir kişi, bir grip kliniğine yönlendirilip yönlendirilmeyeceğini belirleyecek olan doktorunu aramalı. Prosedürü tarif ederek, doktorun telefonda hastayla konuşacağını ve gerekirse, hastasını ofisinde muayene etmek ve eğer dokdor, vakanın koronavirüs veya Η1Ν1 grip için daha fazla araştırma gerektirdiğine inanıyorsa, 1420 ile temasa geçecek ve hasta için randevu alacaktır. Hasta daha sonra grip kliniğine gidecek, yerinde muayene edilecek ve gerekirse koronavirüs için test edilecektir. Test, daha fazla laboratuvar testi yapana kadar Kıbrıs Nöroloji ve Genetik Enstitüsü’ne gönderilecektir. Grip klinikleri, Pancyprian Doktorlar Derneği doktorları ve hemşireler tarafından yönetilmektedir.” dedi.