Kimlik, Pasaport ve Evlenme İşlemlerine de Zam!

Asgari ücreti belirlemeyerek, özel sektör emekçisini yeni yıla belirsizlik içinde sokan hükümet, seyrüsefer ve kimlik fiyatlarının yanı sıra kimlik, pasaport ve evlenme ücretlerine de zam yaptı.

Dünden itibaren pasaport harçları da arttı. Diplomatik olanlar dahil 5 yıl süreli pasaportlar 440 TL, 2 yıl süreliler 325 TL, bir yıl süreliler 209 TL oldu. Kaybedilen veya tahrip edilen pasaportların yenilenmesi için daha yüksek rakamlar ödenmesi gerekiyor. 

İlk kez kimlik kartı alacak olanlar 11 TL harç ödeyecek. 7 gün ile 6 ay arasındaki gecikmelerde 78 TL; 6 ay ve üzerindeki sürelerde ise 126 TL cezalı ücret ödenmesi gerekiyor.
Doğal ya da olağan nedenlerle yenilenen kimlik kartları için ödenmesi gereken rakam yine 126 TL olacak. 

Yıpranma, yakma, yırtma, kirletme, bozma ve benzeri dikkatsizlik ve kötü kullanma gibi nedenlerden dolayı yenilemelerde ilk seferde 126 TL, ikincide 187 TL ve üçüncüde 325 TL harç alınacak. 

Kaybedilen kimlik kartlarının yenilenmesi için ilk defada 255 TL olan ücret, dördüncü kaybetmede 643 TL’ye yükseliyor.

Evlenme işlemleriyle ilgili harçlara da zam geldi. Buna göre, Evlendirme Memurluğu’nda yapılan evlendirmeler için 440 TL, bunun dışındaki herhangi bir yerde yapılan evlendirmeler için de 900 TL ücret ödenecek.

Yurttaşlık Tüzüğü’ndeki değişiklikle, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yurttaşlığının kazanılması ve kaybedilmesi ile ilgili başvuru (dilekçe), kayıt beyanname kaydın tasdikli bir suretinin verilmesi, yurttaşlığın kazanılmasına ve kaybedilmesine ilişkin verilecek her türlü belgenin her biri için 130 TL harç ödenecek.

Öte yanda Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy bir programda “Ya zam olacak, ya da tedbir alınacak” ifadelerini kullanarak elektriğe yapılacak olası bir zam için sinyal verdi.

(Kıbrıs Postası)

46 Paylaşımlar