Kıyılar Bitti, Denizler de İşgal Ediliyor: “Büyük İşletmelere Göz Yumuluyor”

Girne’de Rocks Otel, denize iskele yapıyor, Girne Kaymakamlığı ve Limanlar Dairesi’nin haberi yok

Kıbrıs Postası’ndan Cansu Yarışan’ın haberine göre; Girne’de faaliyet gösteren Rocks Otel, hummalı bir çalışmayla Girne Kaymakamlığı’ndan ve Limanlar Dairesi’nden izin almaksızın yeni bir iskele yapmaya başladı.

Eski Kaymakam: Limanlar Dairesi Sorumlu

Konuya ilişkin açıklama yapan Girne eski Kaymakamı Mehmet Envergil, denize yapılan iskelelerin izinlerinden ve denetlenmesinden Limanlar Dairesi’nin sorumlu olduğunu vurgulayarak, “Denize dolgu veya iskele yapımı için izin veren Limanlar Dairesi’dir. Öncelikle iskele yapacak olan işletme Limanlar Dairesi’ne başvurur. Başvuru koşulları değerlendirilmesinin ardından uygun görülürse Bakanlar Kurulu’ndan çıkan karar ile iskele yapımı izni verilir” dedi.

dan1

“İşçilerin Canlarının Korunması için Önlemler Alınmalı”

İskele yapımı için Bakanlar Kurulu kararı gerektiğinin altını çizen Envergil, iskele yapımı için mimar ve mühendisler tarafından çıkarılacak plan ile hareket edilmesi gerektiğini söyledi.

Mimar ve mühendisler tarafından çıkarılacak planın uygulanmasının Limanlar Dairesi ve Kaymakamlık tarafından denetlenmesi gerektiğini belirten Envergil, “Yapılacak olan iskele, hem doğayı bozmaması hem de can güvenliği için uygun olarak yapılmalıdır. Bunun denetlenmesi de Limanlar Dairesi yanı sıra Kaymakamlık, Çalışma Dairesi ve hatta Belediye ile birlikte hareket edilerek yapılmalı. İskelenin yapım sürecinde işçilerin canlarının korunması ve daha sonra iskelenin kullanıma başlanması sonrasında çökmemesi için önlemler almak ve imar planına uygun yapılması tüm devlet kurumlarının görevidir” şeklinde konuştu.

“Devlet Büyük İşletmelere Göz Yumuyor”

Denize izinsiz yapılan yapıların denetlenmeden ve izin alınmadan yapıldığını belirten Envergil, “Devlet kurumları çoğu zaman bu tür izinsiz yapılara, büyük ve güçlü işletmeler olduğu için göz yumuyor” dedi.

(Kıbrıs Postası)

Fotoğraflar: Kıbrıs Postası

62 Paylaşımlar