KTOEÖS İlahiyat Koleji’nde Uyarı Grevi Yaptı: “Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçiliği Eğitim Müşavirinin Rolü Ne?”

KTOEÖS, Hala Sultan İlahiyat Koleji’ndeki okul idaresinin yasal olmayan şekilde öğretmen görevlendirdiği, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın da buna göz yumduğunu savunarak, okulda iki saatlik uyarı grevine gitti.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı önünde açıklama yapan sendika,  13 saatin altında dersi olan öğretmenlerin nakil tüzüğü uyarınca yakındaki diğer okullara görevlendirildiğini kaydederek, ilahiyat kolejinde ‘görevlendirilmiş’ öğretmenlerin 1070 Euro maaşla sadece 6, 11, 12 saat ders yaptığını savundu. Yasadışı bu uygulamaya son verilmesini isteyen KTOEÖS, ders saati 13’ün altına düşen öğretmenlerle ilgili yasal çerçeveye uyulmasını talep etti.

İlahiyat Koleji’ne ihtiyaç kadar atama yapıldığını vurgulayan sendika bakanlık önünde yaptığı açıklamada, “ihtiyaç olmadığı halde neden birisi getiriliyor ve öğretmenlere ita amiri yapılmaya çalışılıyor? Neden bakanlık bu durumu ortadan kaldıracak hiçbir adım atmıyor? Bakanlığın yasa ve tüzükleri bu okulda geçerli değil mi?” sorularını yöneltti.

Ayrıca açıklamada Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçiliği Eğitim Müşavirinin bu uygulamadaki rolünün ne olduğu soruldu.

0 Paylaşımlar