KTÖS: “Dinin Siyasete Alet Edilmemesi Gerekir”

KTÖS Cahit Çavuşoğlu’nun cenaze töreninde imamın sela okumayı Çavuşoğlu’nun evinin yanında bulunan camide yüksek sesle ezan okunmasına tepki göstermesi nedeniyle reddetmesiyle ilgili açıklama yaptı. Bir kamu görevlisi olan imamın tavrını keyfi olarak nitelendiren KTÖS, bu durumun dinin siyasete alet edilmesinin bir göstergesi olduğunu vurguladı.

Açıklamanın tam metni şöyle:
“Kıbrıs Türk toplumunun varoluş mücadelesinin her aşamasında gerek TMT üyesi, gerek mücahit gerekse öğretmen olarak yıllarca görev yapmış Cahit Çavuşoğlu’nu kaybetmenin üzüntüsünü yaşarken, köy imamının merhuma karşı tutumunu kabullenmediğimizi vurgulamak isteriz.
​15 Mayıs Çarşamba günü Lefkoşa’da askeri törenle Cahit Çavuşoğlu öğretmenimizin defin töreni gerçekleşirken, Aslanköy köy imamının “sela okumayı” reddetmesi, din işlerine siyasetin nasıl bulaştığını açıkça göstermektedir. Merhum öğretmenimiz Cahit Çavuşoğlu evinin yanında bulunan camiden yüksek sesle ezan okunmasına tepki göstererek, ezan sesinin biraz kısılmasını istemesi köy imamı tarafından Müslümanlığa karşı duruş olarak görülmüş ve “ben Müslümanların selasını okuruma” kadar vardırılmıştır.

​Hukuğun üstünlüğü çerçevesinde tüm kamu görevlileri yasaların onlara emrettiği görevleri yapmaklayükümlüdürler. Camilerde görev yapan din görevlileri de devletin çalışanları olup, yasaların öngördüğü sorumlulukları yerine getirmek zorundadırlar. Aslanköy imamının merhum öğretmenimiz Cahit Çavuşoğlu’na yönelik keyfi tutumunu kabul etmek mümkün olmadığı gibi hakkında derhal soruşturma başlatılmalıdır. Bu çerçevede Din İşleri Dairesi’ni derhal göreve davet eder, dinin siyasete alet edilmemesi gereğini vurgularız.”

0 Paylaşımlar