Küba Covid 19’a Karşı İlk Aşısını Üretti: Soberana 02 Aşısı Faz 3 Çalışmalarına Başlıyor

Koronavirüs ile mücadelede başarısı ve ihtiyaçlı ülkelerle geliştirdiği dayanışması ile gündeme gelen sosyalist Küba’da bilim insanları Covid 19’a karşı geliştirmekte oldukları 4 aşıdan biri olan Soberana 2’nin faz 2 çalışmalarını tamamladığını duyurdu. Küba’da Soberana 1, Soberana 2, Abdala ve Mambisa isimleriyle klinik çalışmaları süren dört aşı çalışması devam etmekte.

Soberana 2 aşısı Mart ayı içerisinde hali hazırda üretilmiş olan 150 Bin dozu ile faz 3 çalışmalarını gerçekletirecek. Nisan ayı içesinide acil kullanım onayı ile aşının ülke genelinde halka sunulması planlanıyor.

Soberana 2 aşısı iki dozlu bir aşı olacak ve aşının ikici dozu ilk aşıdan 28 gün sonra yapılacak. Aşı hem Almanya-ABD üretimi RNA tabanlı Phizer-Biontech aşısından, hem de Çin üretimi inaktif virüs tabanlı Sinovac Aşısı’ndan farklı olarak zayıf ve güçlü antijenlerin karşımından oluşan bir konjuge aşısı olarak üretiliyor.

Aşının ilk faz çalışmaları 40 gönüllü ile, ikinci faz a ve b çalışmaları ise 19 ile 80 yaş arası değişen toplam 1000 gönüllü ile gerçekleştirildi. Finley Entüsüsü’nden yapılan açıklamada aşının 14 gün içerisinde bağışıklık sağladığı bildirildi. Aşının üçüncü faz çalışmaları ise 11 Milyon nüfusluk ada ülkesi Küba’da salgının anlamlı bir istatistik elde edecek kadar yayılmamış olmasından kaynaklı Mart ayı içerisinde İran’da gerçekleştirileceği duyuruldu.

Soberano 2 Aşısı Küba’nın en köklü kamusal aşı araştırma enstütüsü olan Finley Enstütüsü tarafından üretilmekte. Finley Enstütüsü 2020 sonlarında yaptığı açıklamada Küba Coivd19 Aşısı’nın hayallerin tohumlarını eken Fidel’e adandığını duyurmuştu.

Küba, İspanyolca’da “Egemen” anlamına gelen Soberana kelimesi ile aşıyı isimlendirerek ABD ambargoları ile sarılmış ülkenin egemenliğine vurgu yapmakta.

Küba, 2021 yılı içerisinde halkın tamamını aşılamayı ve özellikle aşıya erişim sıkıntısı yaşayan halklar ile de dayanışma geliştirerek aşıyı dünya ile paylaşmayı hedefliyor. 

12 Paylaşımlar