Küba’dan ABD’ye Tepki : “Boğmaya Çalışıyorlar, Başaramayacaklar, Kazanacağız”

Yarım yüzyıldır Küba’ya ambargo uygulayan ABD bu sefer de grup turlarına ve yolcu gemisi seferlerine yasak getirdi. Devlet başkanı Díaz-Canel, “Bizi boğmaya çalışıyorlar, başaramayacaklar. Bizi durduramazlar. Yaşayacağız ve zaferi biz kazanacağız” dedi

ABD’nin Küba’ya yönelik ambargolarının ardı arkası kesilmiyor. Bu sefer de ABD’den Küba’ya yapılan grup turlarına ve yolcu gemisi seferlerine yasak getirildi.

 Devlet Başkanı Miguel Díaz-Canel Bermúdez, Küba’nın yeni tehditler veya kısıtlamalar nedeniyle korkutulamayacağını, ABD’nin Kübalıların yaşam standardına zarar vermeyi planladığını vurgulayarak “İş, yaratıcılık, çaba ve direniş bizim cevabımız. Bizi boğmaya çalışıyorlar, başaramayacaklar. Bizi durduramazlar. Yaşayacağız ve zaferi biz kazanacağız “dedi.

“Komünizme Taviz Veremeyiz”

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, son yasakla ilgili açıklamasında, “Küba Batı Yarıküre’de istikrarı bozan bir rol oynamaya devam ediyor; Venezüella ve Nikaragua gibi ülkelerde ABD’nin hasımlarını destekliyor” gerekçesini getirdi. ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross da “Küba komünist olmaya devam ediyor. ABD’nin eski yönetimi ise tarihsel olarak en saldırgan hasımlarımızdan birine çok fazla taviz verdi” diye konuştu.

(BirGün)