KUTLU ADALI CİNAYETİ HALEN “FAİLİ MEÇHUL!”

[ADL ÖZEL]

Bugün ilerici gazeteci ve Kıbrıs’ta barış mücadelesinin önemli öznelerinden Kutlu Adalı’nın katledilişinin yıldönümü. 6 temmuz 1996’da evinin önünde vurularak öldürülen Kutlu Adalı, kayıtlarda hala “faili meçhul” bir cinayet olarak belirtiliyor.

1996 yılı Mart ayında St. Barnabas Kilisesi’nden tarihi ikonların çalınması üzerine, 23 Mart 1996 tarihinde “Başbakana Düşen” başlıklı bir köşe yazısı yazan Adalı, olayın üstüne gitmiş ve devlet yetkilillerinin bu olaylardaki sorumluluğuna dikkat çekmişti. Ses getiren bu yazının hemen ardından ölüm tehditleri almaya başlayan Adalı, 6 temmuz gecesi evinin önünde vurularak öldürüldü. kktc yetkililerinin hem ikonların çalınması hem de Adalı’nın katledilişinin araştırılmasıyla ilgili yeterli bir soruşturmaya girişmemesi üzerine Kutlu Adalı’nın eşi İlkay Adalı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde(AİHM) Türkiye aleyhine dava açtı. 31 Mart 2005’te AİHM, Türkiye’yi cinayetle ilgili yeterli ve inandırıcı araştırma yapmadığı için mahkum etti.

kutlu_adali

Her ne kadar ıspatlanamamış olsa da, Adalı’nın Türkiye’de sayısız cinayet ve katliamda rolü olan tanınmış faşistlerden Abdullah Çatlı tarafından öldürüldüğü geniş kesimlerce ifade ediliyor. Bu iddia gerek Türkiye gerekese de Kıbrıs’tan birçok yazarın kitaplarında yer alıyor.

Kutlu Adalı cinayeti, Kıbrıs’ın kuzeyinde 1974 sonrası Türkiye Cumhuriyeti devleti tarafından oluşturulan rejimin, asker, mafya ve devlet bağlamında en bariz örneklerinden birisidir.

Söz, Ortam, Kıbrıs Postası ve Yenidüzen gazetelerinde yazılar yazan ve çeşitli kitapları olan Kutlu Adalı, bir cinayet sonucu yaşamının yitireli tam 22 sene geçti. Ve bu cinayet halen “faili meçhul!”

493 Paylaşımlar